Oto najbardziej zakorkowane miasta świata. Łódź w pierwszej dziesiątce

Na szczycie Stambuł, a dalej wielkie metropolie Azji, Ameryki Południowej i dwa miasta z Europy. Polskim liderem jest Łódź, ale niewiele mniej zakorkowana jest stolica naszego kraju. Wyżej klasyfikowano jednak jeszcze dwa inne polskie miasta.
Zobacz wideo Wybieramy najlepszy samochód 2022 roku - zagłosuj!

Zestawienie przygotowała brytyjska firma ubezpieczeniowa GoShorty opierając się na danych z TomTom Traffic Congestion Index. Kolejność w rankingu została ustalona na podstawie dwóch czynników - procentowego zakorkowania miasta oraz średniego czasu, jaki kierowcy spędzają w korkach.

Niechlubnym liderem Stambuł. W Polsce najgorzej jest w Łodzi

Dobra wiadomość jest taka, że żadne polskie miasto nie znalazło się w ścisłej czołówce rankingu. Ta okupowana jest przez wielkie metropolie z Azji, Ameryki Południowej i Europy. Pierwsze miejsce zajmuje bowiem Stambuł (Turcja), gdzie poziom zakorkowania oszacowano na 62 proc., a kierowcy spędzają 142 godziny rocznie za kółkiem.

Drugim najbardziej zakorkowanym miastem rankingu została Bogota w Kolumbii (55 proc./126 godz.), a podium zamyka Mumbaj, czyli druga największa aglomeracja Indii (53 proc. / 121 godzi.). Tu za podium mamy najbardziej zakorkowane miasto Europy, czyli Bukareszt, a ex aequo na piątym miejscu sklasyfikowano Bangaluru na południu Indii i New Delhi, czyli stolicę tego kraju.

Najbardziej zatłoczonym miastem w Polsce okazała się Łódź, która zajmuje siódmą pozycję (45 proc./103 godz.). Bardzo niewielka (w porównaniu do konkurentów) Łódź nieznacznie wyprzedziła stolicę Filipin, Manilę (43 proc./98 godz.), którą zamieszkuję prawie 2 mln osób.

Wśród polskich miast możemy jeszcze wymienić Kraków (42 proc./96 godz.), który zajął 11. miejsce, a także Wrocław (41 proc./94 godz.), Warszawę (37 proc./ 85 godz.) i Szczecin (36 proc./82 godz.), które znajdują się na dalszych miejscach zestawienia top 20. Łącznie w pierwszej dwudziestce najbardziej zakorkowanych miast świata znalazło się aż pięć polskich miast. Całkiem sporo.

TOP20 najbardziej zakorkowanych miast świata:

 1. Istanbuł, Turcja
 2. Bogota, Kolumbia
 3. Mumbai, Indie
 4. Bukareszt, Rumunia
 5. Bengaluru, Indie
 6. Nowe Delhi, Indie
 7. Łódź, Polska
 8. Tel Aviv, Izrael
 9. Tokjo, Japonia
 10. Manilia, Filipiny
 11. Lima, Peru
 12. Kraków, Polska
 13. Pune, Indie
 14. Wrocław, Polska
 15. Recife, Brazylia
 16. Santiago, Chile
 17. Jezozolima, Izrael
 18. Mexico City, Meksyk
 19. Izmir, Turcja
 20. Warszawa, Polska

Więcej motoryzacyjnych ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: