20-latek nie opanował BMW. Skosił hydrant i podtopił auto

Prędkość niedostosowana do warunków drogowych nie idzie w parze z bezpiecznym podróżowaniem. Przekonał się o tym młody kierowca BMW serii 5, który jazdę zakończył uderzeniem w przydrożny hydrant.

O zdarzeniu drogowym na ulicy Kolberga w Opocznie (woj. łódzkie), dyżurny opoczyńskiej policji został powiadomiony 11 września 2022 roku o godzinie 22.40. Skierowani do zgłoszenia policjanci ruchu drogowego zastali na miejscu 20-letniego kierowcę BMW serii 5, który zaliczył kolizję z przydrożnym hydrantem.

Mundurowi ustalili, że młody mężczyzna jechał za szybko i na śliskiej nawierzchni stracił panowanie nad samochodem, wpadł na pobocze i uderzył w hydrant, z którego zaczęła tryskać woda. Z kierowcą podróżował jeszcze 17-letni pasażer. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Zobacz wideo

Warunki drogowe w jakich doszło do kolizji były zmienne. Padający deszcz spowodował, że nawierzchnia drogi była śliska, co w połączeniu z nadmierną prędkością jest prostą drogą do nieszczęścia. Tylko rozsądna i odpowiedzialna jazda pozwala uniknąć niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Grupą szczególnie narażoną na poważne konsekwencje zachowania kierowców lekceważących prawo są bez wątpienia piesi i rowerzyści.

Łukasz Byśkiniewicz miał wypadek na Rajdzie Śląska 2022Łukasz Byśkiniewicz rozbił Hyundaia i20 R5 na Rajdzie Śląska

Wydłużona droga hamowania

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że warunki atmosferyczne znacząco wpływają na długość hamowania. Im większa prędkość, z jaką porusza się samochód, tym droga hamowania jest dłuższa. 

Jeśli w warunkach miejskich, na suchym asfalcie kierowca porusza się z dopuszczalną prędkością 50 km/h, to droga hamowania wynosi około 13 metrów. Należy do tego doliczyć również drogę, jaką kierowca przejeżdża zanim zauważy zagrożenie do chwili wciśnięcia pedału hamulca.

Parametry te zmieniają się w zależności od stanu drogi. Na mokrej czy oblodzonej nawierzchni droga hamowania zdecydowanie będzie wydłużona. Oczywiście inna będzie także dla pojazdów dostawczych i ciężarowych z uwagi na masę. Dlatego tak ważne jest, aby podczas kierowania samochodem myśleć i przewidywać ewentualne konsekwencje naszych decyzji.

Więcej o: