"Pomachaj kierowcy". Nowa akcja wielkopolskiej policji

W miniony poniedziałek została zainaugurowana akcja "Pomachaj kierowcy". Cel? Poprawa bezpieczeństwa pieszych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

W konfrontacji pieszy – samochodów zawsze wygra samochód. Często jednak bywa tak, że kierowcy nie zauważą pieszego, a wtedy może dojść do tragedii. Powodem jest roztargnienie, zła ocena pieszego, który wtargnie na drogę lub przebywanie jego w martwym polu kierowcy.

Zobacz wideo Jak udzielać pierwszej pomocy? Policjanci tłumaczą krok po kroku

Jak przekonuje policja, ważne jest, żeby kierowca z pieszym nawiązali kontakt wzrokowy. Z tego powodu wielkopolska policja w miniony poniedziałek zainaugurowała akcję „Pomachaj kierowcy".

Według policji wykonanie gestu machania przez pieszego w kierunku kierowcy pozwoli zwrócić uwagę na siebie i nawiązać kontakt wzrokowy, który może nawet uratować życie. W szczególności dzieci są narażone na niebezpieczeństwo.

Akcja potrwa cały wrzesień, w każdy poniedziałek. Działania profilaktyczne będą polegały na obecności policjantów w rejonie najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zwłaszcza w rejonie szkół. Funkcjonariusze będą zachęcać pieszych, przede wszystkim dzieci do pomachania kierowcy, nawiązania z nim kontaktu wzrokowego. Następnie wspólnie będą przechodzić przez jezdnię.

Policja apeluje również do kierowców, aby przyłączyli się do akcji i odmachiwali pieszym. Gest ten ma dać sygnał przechodzącemu przez jezdnię, że został zauważony i może bezpiecznie pokonać drogę.

Tego typu akcje, to dobry pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa. Wprowadzanie tego zwłaszcza wśród dzieci nauczy ich odpowiedniego zachowania, które może przynieść korzyści w przyszłości, gdy sami będą kierowcami i pieszymi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA