Droga S12 do granicy w Dorohusku. GDDKiA ogłasza przetarg

GDDKiA ogłasza przetarg na budowę drogi S12 Chełm - Dorohusk. Nowa trasa o długości 23 kilometrów połączy obwodnicę Chełma z przejściem granicznym w Dorohusku.

Początek trasy zaplanowano w miejscowości Srebrzyszcze, gdzie droga ekspresowa przetnie istniejącą drogę krajową nr 12. Na dalszym odcinku trasa S12 będzie przebiegać przez południową stronę DK12.

Ominie rezerwat przyrody Roskosz oraz miejscowość Pławanice. Za miejscowością Teosin, gdzie zaplanowano budowę miejsc obsługi podróżnych przetnie linię kolejową nr 7 łączącą Warszawę z Dorohuskiem.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Inwestycja obejmuje dwujezdniową drogę ekspresową z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Zaplanowano 16 wiaduktów, 59 przejść dla zwierząt oraz węzeł drogowy Dorohusk.

Droga powstanie w ramach systemu "Projektuj i buduj". Po stronie wykonawcy leży zaprojektowanie trasy, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz budowa drogi i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. 

Droga S12 - kolejne przetargi

GDDKiA ogłosi jeszcze w tym roku przetargi na dwa odcinki drogi S12 w woj. lubelskim:

  • Piaski - Dorohucza (ok. 9,8 km),
  • Dorohucza - Chełm (ok. 22,5 km).

Łączna długość tych dwóch odcinków wyniesie ok. 32,3 km. Po przeprowadzeniu badań geologicznych wyłączono prawie 6 km odcinka na ich połączeniu. Na terenach, gdzie zaplanowano węzeł Dorohucz stwierdzono odpady przemysłowe ukryte pod warstwą ziemi.

Zobacz wideo

Dlatego zapadła decyzja o ominięciu składowiska, co spowodowało zmianę przebiegu trasy pomiędzy Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe. Poza tym trzeba było przygotować nowy wariant i uzyskać decyzję środowiskową. Opracowano najkrótszą drogę do realizacji tego fragmentu trasy i połączenia z sąsiednimi odcinkami.

Trasa pomiędzy Piaskami i Chełmem będzie przebiegać po zupełnie nowych terenach, przecinać obszary rolnicze i omijać tereny, które są zurbanizowane lub stanowią cenną wartość przyrodniczą.

Pierwszy odcinek to przedłużenie obwodnicy Piask. Trasę zaplanowano przez teren gminy Piaski i Trawniki w powiecie świdnickim. Tymczasowo będzie zakończona w miejscu skrzyżowania z drogą powiatową Pełczyn - Trawniki. Po zakończeniu prac na wysokości węzła Dorohucz kierowcy będą korzystać z objazdu obecną drogą DK12 i dopiero za kanałem Wieprz - Krzna wjadą na trasę S12.

Właśnie tam rozpocznie się drugi odcinek, na który zostanie ogłoszony przetarg. Trasa o długości ok. 22,5 km będzie przebiegać przez tereny gminy Trawniki w powiecie świdnickim oraz gminy Siedliszcze i Chełm w powiecie chełmskim. Dopiero za Stołpiem połączy się z obwodnicą Chełma drogą o długości ok. 13,6 km, dla której Lubelski Urząd Wojewódzki prowadzi postępowanie dotyczące wydania decyzji ZRID. Dopiero uzyskanie tego pozwolenia umożliwi wykonawcy rozpoczęcie prac w terenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA