Wyprzedził traktor i dostał... 5000 zł mandatu. Jak to możliwe? Nowe kary w praktyce

Lada chwila kierowcy będą karani zgodnie z nowym taryfikatorem punktów karnych. Od początku roku już płacą więcej za wykroczenia. Czasem za nieprawidłowe wyprzedzanie to nawet 5000 zł. Choć o to trzeba się bardzo postarać.

Porady w zakresie karania wykroczeń drogowych znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Do końca roku 2021 za wyprzedzanie w nieprawidłowym miejscu groziło 500 zł mandatu. Dziś? Spójrzcie na kierowcę z filmu poniżej. Dostał 5 tys. zł mandatu za wyprzedzanie traktora. Tak, pojazd rolniczy wlókł się niemiłosiernie. Niestety kierujący wybrał sobie złe miejsce do wykonania manewru. Wyprzedzał jadąc pod górkę i dojeżdżając do szczytu wzniesienia. A to dopiero początek. Bo załapał się też na linię podwójną ciągłą i być może nawet znak zakazujący wyprzedzania.

Zobacz wideo Wyprzedzał traktor tirem. Od ręki dostał 5 tys. zł mandatu - wideo policji

Nowy taryfikator, czyli mandaty grozy!

W tym punkcie warto przypomnieć o wyższych mandatach od 1 stycznia 2022 roku. Nowy taryfikator mandatów drastycznie podwyższył grzywny. Dziś za wyprzedzanie dostać można nie tylko 5 punktów karnych, ale i 1000 zł. Taka wartość mandatu dotyczy zarówno wyprzedzania na zakazie, jak i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na skrzyżowaniu, na przejeździe dla rowerzystów i przejściu dla pieszych oraz bezpośrednio przed nimi czy na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

Ile punktów kierowca dostanie za nieprawidłowe wyprzedzanie? Nowy taryfikator sprawdzisz w tym miejscu:

Skąd policji wyszło 5 tys. zł za wyprzedzanie?

No dobrze, wyprzedzanie na zakazie kosztuje 1000 zł. Skąd zatem policjantom wyszło 5000 zł? Bo dopatrzyli się nie jednego, a kilku wykroczeń. Sytuację taką nazywa się zbiegiem wykroczeń i pozwala ona na sumowanie mandatów za poszczególne czyny. Zbieg wykroczeń jest o tyle groźny, że w takim przypadku funkcjonariusze mogą wypisać kierowcy nawet 6000 zł mandatu. I to już w czasie kontroli drogowej.

Wysokie kary to jedno. Po drugie zbieg wykroczeń

A to jeszcze nie koniec złych informacji. Policjanci po 1 stycznia 2022 roku, czyli wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora mandatów, coraz chętniej korzystają z wyższych kar i zbiegu wykroczeń. W efekcie praktycznie każdego dnia jesteśmy bombardowani kolejnymi informacjami o mandatach liczonych w tysiącach, a nie setkach złotych.

5 tys. zł za wyprzedzanie traktora z początku tego tekstu to początek. Głośno było też o innej sytuacji. Policjanci z Czechowic-Dziedzic wlepili kierującej 8 tys. zł za niewskazanie komu powierzyła auto w określonym czasie, funkcjonariusze z Krakowa dali kierowcy BMW 5 tys. zł grzywny za driftowanie na parkingu, a kierowca cysterny dostał 6 tys. zł za wyprzedzanie nieoznakowanego radiowozu na podwójnej ciągłej. A to tylko trzy z wielu przykładów. Policjanci nie boją się wysokich kar. I kierowcy powinni o tym pamiętać za każdym razem wsiadając do auta.

Mandaty za wyprzedzanie w 2022 r.

 • Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu: 300 zł
 • Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym: 350 zł
 • Niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku zjechania jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzenia: 100 zł

Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu:

 • silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia: 1000 zł/2000 zł
 • silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi: 1000 zł/2000 zł
 • silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł
 • uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym: 1000 zł/2000 zł
 • na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł
 • na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim: 1000 zł/2000 zł
 • przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany: 1000 zł/2000 zł
 • określonego znakiem drogowym: 1000 zł/2000 zł
 • Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony: 1000 zł/2000 zł
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.