Żółtą naklejkę powinno mieć jak najwięcej aut. Nie chodzi ani o mandat, ani zabawę

Żółta naklejka może uratować kierowcę i pasażerów w razie wypadku. Informuje służby, że w środku znajdą kartę ratowniczą. To wydrukowany schemat samochodu umieszczony za osłoną przeciwsłoneczną.

Karta ratownicza to coraz popularniejsze rozwiązanie. Każdy samochód jest skonstruowany inaczej, więc taka karta i zawarte w niej informacje są ogromnym ułatwieniem dla osób, które będą prowadziły akcję ratunkową. Więcej porad dla kierowców znajdziesz na stronie głównej gazety.pl. Z pewnością rzuciły wam się w oczy charakterystyczne żółte naklejki na szybie. To one informują służby, że na pokładzie znajdą instrukcję.

Ta w podbramkowej sytuacji może się okazać nieoceniona. Podczas akcji ratunkowej liczy się każda sekunda.

Zobacz wideo Łuków. Potrąciła 11-latkę na przejściu dla pieszych i odjechała z miejsca zdarzenia

Co to jest karta ratownicza?

Karta ratownicza to zestandaryzowana ogólnoeuropejska informacja przedstawiająca schemat danego pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami wzmocnień karoserii. Na schematycznym rysunku konkretnego modelu samochodu zaznaczone jest rozmieszczenie wzmocnień nadwozia, poduszek bezpieczeństwa i gazowych napinaczy pasów, a także akumulatora czy zbiornika paliwa.

Tak wygląda przykładowa karta ratownicza do Volkswagena Golfa siódmej generacji:

Karta ratownicza, Volkswagen Golf VIIKarta ratownicza, Volkswagen Golf VII Volkswagen

Dlaczego karta ratownicza może uratować ci życie?

Służby ratunkowe są przeszkolone z ewakuowania pasażerów z wraków samochodów, jednak każdy producent nieco inaczej projektuje swoje pojazdy. Po drogach jeżdżą setki modeli samochodów, a każdy z nich jest inaczej skonstruowany. Dlatego umieszczenie karty ratowniczej w pojeździe znacznie ułatwia akcję ratunkową i przyspiesza ten proces o nawet 30 proc.

Gdzie umieścić kartę ratowniczą?

Karta ratownicza powinna być wydrukowana na kartce formatu A4 i umieszczona za odsłoną przeciwsłoneczną po stronie kierowcy. Należy pamiętać również o umieszczeniu na szybie żółtej naklejki, informującej służby bezpieczeństwa, że karta znajduje się w pojeździe. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).

Karta ratownicza, naklejka informacyjnaKarta ratownicza, naklejka informacyjna Karta ratownicza

Skąd wziąć kartę ratowniczą?

Kartę ratowniczą można zdobyć na kilka sposobów. Najprościej wydrukować ją w domu, jednak możemy ją też otrzymać w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Wystarczy poprosić o wydanie karty i naklejki, a następnie umieścić je w aucie. Wzory kart ratowniczych są dostępne na stronie www.kartyratownicze.pl

To jak jest skonstruowany nasz samochód, to bezcenna wiedza dla ekip ratunkowych. Dlatego warto ją wydrukować i włożyć na stałe za osłonę przeciwsłoneczną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.