Nowe zasady kontroli drogowych już działają. Policja zatrzymuje więcej osób

Nowelizacja prawa dotycząca kontroli drogowych weszła w życie w lutym tego roku, ale wtedy była raczej ciekawostką. Znaczenia nabrała teraz, kiedy w Polsce jest ciepło.

Nowe zasady kontroli drogowych. Kierowcy doskonale już je znają

W obowiązujących już zmianach chodzi o to, kogo dotyczą zasady kontroli drogowych. Wcześniej wątpliwości pojawiały się w przypadku osób jeżdżących na hulajnogach elektrycznych, urządzeniach transportu osobistego (UTO) i motorowerach. Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego te wątpliwości rozwiała - od lutego kierowców wspomnianych środków transportu obowiązują takie same zasady kontroli jak kierowców samochodów czy motocykli.

Przepisy ruchu drogowego wyjaśniamy na stronie głównej gazety.pl.

Kierowcy nie muszą się więc przejmować, ale informacja o nowych kontrolach w lutym była tylko ciekawostką. Teraz staje się ważna, bo za nami chyba już ostatnie uderzenie zimy. Coraz więcej z nas przesiądzie się nie tylko na rowery, ale też właśnie motorowery, hulajnogi elektryczne i UTO.

Zobacz wideo Wyprzedzanie pasem awaryjnym na drodze ekspresowej

Nowe kontrole drogowe - co się zmienia?

Sama procedura kontroli nie uległa zmianie. Została tylko poszerzona lista osób, które mogą się spodziewać, że policja zatrzyma je do kontroli.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej

Po zatrzymaniu do kontroli policjant podaje kierowcy swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Wyjątkiem są prowadzone przez umundurowanych policjantów zorganizowane kontrole sprawdzające stan trzeźwości kierowców (np. trzeźwy poranek) - wówczas policjant podaje jedynie przyczynę zatrzymania. Warto wiedzieć, że:

  • Na żądanie kierowcy umundurowany policjant ma obowiązek pokazać legitymację służbową.
  • Nieumundurowany policjant musi ją przedstawić od razu - kierowca nie musi o to prosić.
  • Legitymację służbową okazuje się w sposób umożliwiający kierowcy odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta, w szczególności dotyczących jego stopnia, imienia i nazwiska oraz nazwy organu, który wydał ten dokument.

Kierowcy muszą też wiedzieć, że:

  • po zatrzymaniu przez policję nie należy wysiadać z samochodu,
  • podczas kontroli należy trzymać ręce na kierownicy, chyba że kontrolujący policjant poprosi o opuszczenie pojazdu,
  • na polecenie kontrolującego policjanta trzeba wyłączyć silnik pojazdu i włączyć światła awaryjne, a także umożliwić dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.

Czy można nagrywać kontrolę drogową?

Tak. Można rejestrować kamerą w komórce przebiegu kontroli drogowej. Dopóki nie przeszkadza w prowadzeniu czynności i dopóki nie publikuje w sieci wizerunku funkcjonariuszy, nie jest to nielegalne. Po drugie ma możliwość złożenia zażalenia na czynności stróżów prawa. Pismo trafia do komendanta i może się zakończyć postępowaniem dyscyplinarnym.

A co jeśli nie zgadzacie się z ewentualnym mandatem? Na pewno go nie podpisujcie. Jeśli to zrobicie, to trudno będzie potem wszystko odkręcić. Podpis to przyznanie się do winy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA