W obowiązujących już zmianach chodzi o to, kogo dotyczą zasady kontroli drogowych. Wcześniej wątpliwości pojawiały się w przypadku osób jeżdżących na hulajnogach elektrycznych, urządzeniach transportu osobistego (UTO) i motorowerach. Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego te wątpliwości rozwiała - od lutego kierowców wspomnianych środków transportu obowiązują takie same zasady kontroli jak kierowców samochodów czy motocykli.
Przepisy ruchu drogowego wyjaśniamy na stronie głównej gazety.pl.
Kierowcy nie muszą się więc przejmować, ale informacja o nowych kontrolach w lutym była tylko ciekawostką. Teraz staje się ważna, bo za nami chyba już ostatnie uderzenie zimy. Coraz więcej z nas przesiądzie się nie tylko na rowery, ale też właśnie motorowery, hulajnogi elektryczne i UTO.
Sama procedura kontroli nie uległa zmianie. Została tylko poszerzona lista osób, które mogą się spodziewać, że policja zatrzyma je do kontroli.
Po zatrzymaniu do kontroli policjant podaje kierowcy swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Wyjątkiem są prowadzone przez umundurowanych policjantów zorganizowane kontrole sprawdzające stan trzeźwości kierowców (np. trzeźwy poranek) - wówczas policjant podaje jedynie przyczynę zatrzymania. Warto wiedzieć, że:
Kierowcy muszą też wiedzieć, że:
Tak. Można rejestrować kamerą w komórce przebiegu kontroli drogowej. Dopóki nie przeszkadza w prowadzeniu czynności i dopóki nie publikuje w sieci wizerunku funkcjonariuszy, nie jest to nielegalne. Po drugie ma możliwość złożenia zażalenia na czynności stróżów prawa. Pismo trafia do komendanta i może się zakończyć postępowaniem dyscyplinarnym.
A co jeśli nie zgadzacie się z ewentualnym mandatem? Na pewno go nie podpisujcie. Jeśli to zrobicie, to trudno będzie potem wszystko odkręcić. Podpis to przyznanie się do winy.