Zakopianka. Bardzo dobre informacje z tunelu. Jest szansa jeszcze na 2022 r.

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku tunel na zakopiance będzie w końcu gotowy. Drogowcom zostały ostatnie roboty, a już niedługo zaczną się odbiory.

Wyczekiwany tunel pod górą Luboń Mały to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w Polsce i zdecydowanie kluczowa droga dla kierowców chcących dostać się z Krakowa do Zakopanego lub odwrotnie. Gdy zostanie ukończony, stanie się jednym z najdłuższych tuneli drogowych w Polsce i kluczowym odcinkiem trasy S7 i całej zakopianki.

O drogach w Polsce piszemy regularnie na stronie głównej gazety.pl.

Ekspresówka S7 to jedna z najważniejszych dróg kraju. Docelowo połączy Gdańsk z Rabką-Zdrojem i będzie liczyć ponad 700 km. Największe miasta przy trasie S7 to Gdańsk, Elbląg, Warszawa, Radom, Kielce i Kraków. S7 jest też oczywiście częścią zakopianki. Większość trasy oddano kierowcom, ale są jeszcze na mapie odcinki, na które wszyscy czekamy. Jest szansa, że w 2022 r. doczekamy się wykreślenia z listy wąskich gardeł siódemki.

Odcinkowy pomiar prędkości ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach Nowe lokalizacje pomiaru prędkości na A1, A2, A4 i S7. Pojawiają się konkrety [Lista]

Czy 2022 r. jest realny? Kiedy pojedziemy tunelem na zakopiance?

Rzeczniczka krakowskiego oddziału podała, że prace wciąż nie zostały zakończone. Trwają przy wjazdach do obydwu portali. Są jednak na ukończeniu. W czwartym kwartale tego roku tunel ma być przejezdny.

Roboty w tunelu zostały zakończone, ale cała inwestycja nie jest jeszcze zakończona, ponieważ trwa budowa dojazdu do portalu od strony południowej i prace wykończeniowe od strony północnego wjazdu do tunelu. Budowa tunelu się zakończyła, ale pozostaje sprawdzenie czy wszystkie urządzenia wewnątrz działają prawidłowo

- mówi Iwona Mikrut. Tunel będzie miał ponad dwa kilometry długości (dokładnie: 2,06 km). Pozwoli przejechać S7 pod górą Mały Luboń pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała. Jego budowę rozpoczęto przed pięcioma laty, a drogowcy zaliczyli już rok opóźnienia. Wszystko wskazuje jednak na to, że kolejnych już nie będzie.

Zobacz wideo Na motospacer po Zakopanem zabrał nas Andrzej Bargiel

Czas na testy, próby i odbiory

Nauczona doświadczeniem poprzednich opóźnień GDDKiA unika podania konkretnej daty, kiedy kierowcy w końcu będą mogli skorzystać z tunelu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wszystko uda się domknąć do końca roku. "Czwarty kwartał" to dość obszerny termin. Trzymamy kciuki, by było to bliżej października niż grudnia. Teraz w tunelu nastał czas testów i odbiorów.

Przewidujemy, że w połowie września rozpoczną się ćwiczenia służb ratowniczych, a na przełomie sierpnia i września rozpoczną się odbiory poszczególnych systemów, ponieważ każda instalacja wymaga oddzielnego odbioru

- wyjaśniła rzeczniczka. W tym tygodniu przeprowadzono próby działania radiowych sygnałów ostrzegawczych. GDDKiA pokazała nagranie z tunelu:

Więcej o: