Yaris Cross pnie się na szczyt segmentu. Polacy polubili ten model

Miejskim SUV-em zainteresowani są głównie klienci indywidualni. W lipcu i przez 20 dni sierpnia zajmował pierwsze miejsce w segmencie B SUV-ów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Yaris Cross zadebiutował na polskim rynku jesienią 2021 r. Jest to SUV z segmentu B. W lipcu 2022 model ten zanotował największą miesięczną liczbę rejestracji w swojej historii. 904 egzemplarze dały mu drugie miejsce i rekordowy dla tego modelu, 19,3-procentowy udział segmencie B-SUV.

Zobacz wideo Nowa Toyota Yaris już na polskich drogach

Przez 20 dni sierpnia Yarisa Cross zarejestrowano w ilości 634 egzemplarzy, zaledwie o 5 aut mniej od lidera segmentu. Ponad 60 proc. z nich, czyli 387 aut, wyjechało z salonów za sprawą nabywców prywatnych, wśród których Yaris Cross zajął pierwsze miejsce.

Yaris Cross zbudowany został na platformie TNGA. Wyposażony został w układ hybrydowy oraz napęd na cztery koła AWD-i.

Układ silnika benzynowego 1.5 i silnika elektrycznego, wspieranych baterią, generatorem i automatyczną przekładnią, ma łączną moc 116 KM i rozpędza miejskiego SUV-a od 0 do 100 KM w 11,2 s. Według zapewnień producenta, jego zużycie paliwa wynosi od 4,4 l/100 km. Dodatkowy silnik elektryczny przy tylnej osi tworzy układ AWD-i.

Yaris Cross jest zauważalnie większy od Yarisa. 418 cm długości to aż o 24 cm więcej niż w hatchbacku. Ponadto auto jest o 9,5 cm wyższe i 2 cm szersze od spokrewnionej z nim miejskiej Toyoty. W bagażniku mieści się do 397 l przy rozłożonej kanapie, a po zamontowaniu haka auto może pociągnąć przyczepę o masie do 750 kg.

Na standardowe wyposażenie Yarisa Cross składa się m.in. pełny zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense generacji 2.5, w tym inteligentny tempomat adaptacyjny i układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach, a także klimatyzacja i system multimedialny z ekranem dotykowym 7 cali i kolorowym wyświetlaczem na tablicy wskaźników. W standardzie jest także Apple CarPlay i Android Auto. Ceny Yarisa Cross zaczynają się od nieco ponad 90.000 zł brutto.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.