Aktualny taryfikator punktów karnych 2022 [aktualizacja]

Wysokie mandaty karne ewidentnie były wyłącznie starterem. Bo już we wrześniu w życie wejdą kolejne regulacje. I na ich mocy pojawią się m.in. wykroczenia, za które można dostać nawet 15 punktów karnych. Mamy najnowszą listę MSWiA.

O nowościach legislacyjnych w polskiej motoryzacji szerzej opowiadamy też w serwisie Gazeta.pl.

1 stycznia 2022 roku rzeczywistość drogowa w Polsce zmieniła się nie do poznania. To od tego dnia policjant w czasie kontroli drogowej może bowiem ukarać kierującego mandatem wynoszącym nawet 2,5 tys. zł za prędkość i 1,5 tys. zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. I gdy wszyscy myśleli, że gorszego scenariusza już być nie może, rządzący zdecydowali się na kolejną nowelizację. A ta oznacza... jeszcze wyższe kary, a do tego łatwiejszą utratę prawa jazdy.

Zobacz wideo MIAŁ 2,6 PROMILA. WJECHAŁ NA CHODNIK I UDERZYŁ W PIESZEGO

Mandat razy dwa dla piratów drogowych. To po pierwsze

Na 17 września rządzący przewidzieli lifting nowych zasad naliczania mandatów. A ten obejmie przede wszystkim zapowiadane od dłuższego czasu podwójne kary dla recydywistów. Co to oznacza? Kierujący, który po raz drugi w ostatnich dwóch latach popełni poważne wykroczenie, dostanie maksymalną stawkę grzywny, ale pomnożoną przez dwa. Recydywą mają być objęte przede wszystkim przekroczenia prędkości powyżej 30 km/h, przypadki nieustąpienia pierwszeństwa pieszym czy złamanie przepisów w zakresie wjechania na przejazd kolejowy.

W skrócie, przekroczenie prędkości o 31 km/h w ramach recydywy oznacza nie 800, a 1600 zł mandatu. W przypadku pieszych kara wzrośnie z 1,5 do 3 tys. zł.

Czemu podwójne mandaty dla recydywistów nie zaczęły obowiązywać razem z nowym taryfikatorem mandatów? Powód był prosty. Brakowało rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby policjantom podglądać wykroczenia na koncie CEK z ostatnich dwóch lat. Te po roku przedawniają się i znikają. Dwuletni termin przedawnienia punktów karnych – który prawdopodobnie również zacznie obowiązywać 17 września – zmieni tą sytuację. W tym punkcie drobna uwaga. Od września punkty karne będą się kasować po dwóch latach, ale od... zapłacenia mandatu!

Zmieni się też taryfikator punktów. Pojawią się w nim "piętnastki"

Mandaty razy dwa to dopiero pierwsza ze zmian. Druga i dużo poważniejsza dotyczy punktów karnych. Po pierwsze od 17 września 2022 roku podczas jednorazowej kontroli drogowej kierowca będzie mógł otrzymać nawet 15, a nie 10 punktów karnych. Po drugie w nowym taryfikatorze pojawią się wykroczenia, które zostaną obwarowane maksymalną karą. I teraz do listy nowych kar mamy podgląd. A wszystko za sprawą projektu rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

15 punktów za jedno wykroczenie oznacza, że już dwie kontrole drogowe mogą się zakończyć dla kierującego przekroczeniem limitu 24 punktów karnych...

15 punktów karnych za jeden czyn. Lista wykroczeń

Za co od września będzie można dostać nawet 15 punktów karnych? Lista jest naprawdę długa. A znajdują się na niej takie wykroczenia, jak:

 • Popełnienie przestępstwa drogowego,
 • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
 • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
 • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
 • Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim,
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście,
 • Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,
 • Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,
 • Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych,
 • Przekroczenie dozwolonej prędkości o co najmniej 70 km/h,
 • Niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania",
 • Wykroczenia popełnione w związku z nieuprawnionym wjechaniem na przejazd kolejowy,
 • Jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych,
 • Przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami,
 • Przewożenie w pojeździe 10 lub więcej osób powyżej limitu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym.

Poza tym warto wspomnieć o jeszcze kilku nowościach. Nowy taryfikator przewiduje np. karę wynoszącą aż 8 punktów karnych za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych czy złamanie zakazu wjazdu wyrażonego znakiem B-2. Po 17 wrześnie 2022 roku nieustąpienie pierwszeństwa pojazdom może oznaczać nawet 12 punktów karnych. Z dokładnie taką samą karą wiąże się naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej czy korzystanie podczas jazdy z telefonu.

Więcej o: