Zmiana coraz bliżej. Spora grupa kierowców zapłaci podwójnie [taryfikator mandatów]

Mandaty są drogie? To niestety po 17 września będą jeszcze droższe. A wszystko za sprawą kolejnej nowelizacji. Kwoty opisane w taryfikatorze mogą wzrosnąć dwukrotnie, ale stanie się tak tylko w jednym przypadku. Sprawdź w jakim.

Więcej na temat zmian w przepisach dla kierujących piszemy w serwisie Gazeta.pl.

1 stycznia 2022 roku w Polsce zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. I kwoty pojawiające się w nim praktycznie z miejsca zmroziły kierowców. 2,5 tys. zł za prędkość i 1,5 tys. zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu to dużo? Być może i tak. A już za rogiem pojawia się kolejna podwyżka. Bo wszystko wskazuje na to, że od 17 września 2022 roku zaczną obowiązywać podwójne mandaty dla recydywistów.

Zobacz wideo Sypią się nowe, wysokie mandaty. Dolnośląska grupa SPEED pokazuje kompilację nagrań

Podwójne mandaty dla recydywistów. Jak ma działać ten system?

O co chodzi w tym zapisie? W pojęcie recydywy łapie się ten kierujący, który w ciągu ostatnich dwóch lat co najmniej dwukrotnie popełnił poważne wykroczenie. W takim przypadku policjant w czasie kontroli drogowej musi wziąć taryfikator, ustalić kwotę za czyn, a następnie... pomnożyć ją przez dwa. Tak, kwota będzie dwukrotna. Przykład? Wcześniej wspomniane przekroczenie prędkości nie będzie kosztować 2,5, a 5 tys. zł. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu kierujący zapłaci nie 1,5, a 3 tys. zł.

Podwójne mandaty dla recydywistów nie zwiększają jednak maksymalnych kwot mandatów. Podczas kontroli drogowej kierujący nadal może dostać do 5 lub 6 tys. zł przy zbiegu wykroczeń. Sędzia może natomiast nałożyć grzywnę o wartości do 30 tys. zł.

I wachlarz poważnych wykroczeń w ruchu drogowych jest dość szeroki. Przesłankę do podwojenia wartości mandatu daje m.in.:

  • wykroczenie przeciwko pierwszeństwu pieszych,
  • przekroczenie dozwolonej prędkości o co najmniej 31 km/h,
  • naruszenie zakazu wyprzedzania,
  • wjechanie na przejazd, gdy zapory zaczęły być opuszczane lub ich podnoszenie nie zakończyło się.

Czemu podwójne mandaty nie obowiązują od stycznia 2022 r.?

Podwójne mandaty dla recydywistów zaczną obowiązywać już 17 września 2022 roku. Zmiana była jednak gotowa wraz z wprowadzaniem nowego taryfikatora mandatów. Czemu wtedy nie weszła w życie? Powód był dość prosty i dotyczył ograniczeń systemowych. Punkty karne i informacja o wykroczeniach znikają z Centralnej Ewidencji Kierowców po roku. Policjanci nie mogliby w pełni stwierdzić występowania recydywy drogowej. Do wprowadzenia podwójnych mandatów konieczne było zatem przeprojektowanie systemu i przede wszystkim wprowadzenie dwuletniego terminu przedawnienia punktów karnych.

17 września 2022 roku pojawi się więcej zmian dla kierowców!

Warto pamiętać o tym, że 17 września 2022 roku wraz z podwójnymi mandatami dla recydywistów zaczną obowiązywać też takie zmiany, jak pojawienie się dwuletniego, a nie rocznego terminu przedawnienia punktów karnych. Znikną też kursy redukujące 6 punktów karnych. W ich miejsce pojawi się kurs reedukacyjny. Ten trzeba będzie przejść, ale dopiero po przekroczeniu dozwolonej ilości 24 punktów karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.