Nowe znaki na drodze S8. To ostatnia szansa dla kierowcy

Na odcinku drogi ekspresowej S8 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a granicą z województwem mazowieckim pojawiły się nowe znaki. Można je spotkać na innych drogach szybkiego ruchu, a ich celem jest zmniejszenie ryzyka tragicznych błędów u kierowców.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że kolejny odcinek drogi S8 został wyposażony w tablice "STOP – zły kierunek". Nowe znaki pojawią się w ciągu trasy w regionie łódzkim na 16 węzłach drogowych, a także w 7 punktach przy wyjazdach ze stacji paliw.

Więcej informacji na temat znaków znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W pierwszej kolejności zostaną zamontowane na odcinku Jakubów-Piotrków Trybunalski, a następnie od Jakubowa do granicy województwa mazowieckiego. Prace rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. GDDKiA zapowiada, że montaż zostanie zrealizowany jeszcze przed końcem wakacji. Nowe znaki pojawiły się już na tej trasie wcześniej. Wiosną 2022 zamontowano je w pięciu miejscach.

Zobacz wideo

Choć formalnie nie jest znakiem, warto go przestrzegać, ponieważ od tej decyzji może zależeć nasze życie. Tablica "STOP – zły kierunek" prezentuje dużą czarną dłoń na kontrastującym żółtym tle funkcjonuje od niedawna na polskich drogach.

Jego zadaniem jest powstrzymywanie kierowców przed wjechaniem pod prąd na drogę szybkiego ruchu (drogi ekspresowe, autostrady). Grafika informuje kierowców o tym, że muszą natychmiast zmienić kierunek jazdy. Jest to ostatnie ostrzeżenie dla kierowcy przed popełnieniem błędu, który za chwile może się okazać tragiczny w skutkach.

Kierowcy jadący pod prąd drogą ekspresową S5Dwie niebezpieczne sytuacje na drodze S5. Starsi kierowcy jechali pod prąd

Czarna dłoń ostrzegająca kierowców nie jest autorskim pomysłem pochodzącym z Polski. Takie rozwiązania stosowano już na drogach w Austrii, Niemczech, Chorwacji czy Słowacji. W Polsce nowy znak można spotkać na drogach ekspresowych S1, S2, S3, S52, S8, a także autostradzie A4.

Więcej o: