Różaniec, choinka zapachowa, płyta CD na lusterku - czy możesz dostać mandat?

Wnętrze samochodu, identycznie jak mieszkania, często ozdabiamy ciekawymi dodatkami. Idealny przykład stanowi różaniec, choinka zapachowa czy płyta CD zawieszona na lusterku. Tylko czy to jest legalne? Sprawdźmy.

Kolejne porady związane z przepisami drogowymi i mandatami publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Personalizacja. To słowo, które od wielu dekad dosłownie "pożera" niektórych kierowców. Chcą się na siłę wyróżnić z tłumu, a wszystko za sprawą ciekawych gadżetów. I być może w takiej postawie nie ma niczego złego, oczywiście do momentu, w którym nie tworzy ona zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. A warto wiedzieć o tym, że różaniec, choinka zapachowa czy płyta CD takie zagrożenie tworzyć mogą.

Zobacz wideo Rowerzysta kilkukrotnie złamał przepisy ruchu drogowego, a potem wpadł na tył zaparkowanego samochodu

Miało być ładnie... A kierowca ograniczył widoczność

No tak, pewnie pomyślicie sobie, że takie dodatki zwisające na wstecznym lusterku to niewinne akcenty. Tyle że znajdują się w polu widzenia kierowcy. W efekcie mogą ograniczać mu widoczność. A to akurat stanowi wykroczenie przeciwko art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. A ten mówi wyraźnie że:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Choinka, różaniec i płyta to nie koniec

W tym punkcie warto wspomnieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze nie każdy różaniec czy choinka będą oznaczać automatyczny mandat. Jeżeli nie będą zbyt mocno wychodzić poza obrys lusterka, kierowca ustrzeże się przed grzywną. Po drugie z prawnego punktu widzenia niewinna choinka zapachowa, różaniec czy płyta CD tworzą tak samo realne zagrożenie jak folia przyciemniająca, maskotki ułożone wokoło szyby, zaparowane szyby czy nawet bilety parkingowe. A zagrożenie musi oznaczać widmo mandatu.

Ile wynosi mandat za ograniczoną widoczność?

Zasłonięcie pola widzenia przedniej szyby w samochodzie oznacza mandat karny. Podstawą do jego wystawienia staje się inne wykroczenie i art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Na jego podstawie policjant może nałożyć na kierującego grzywnę wynoszącą nawet 3 tys. zł. Kwotę z zakresu od 20 do 3000 zł funkcjonariusz wybiera uznaniowo.

Więcej o: