Kierowcy, tęskniliście. Kolejne podwyżki cen. Tym razem za złe parkowanie

Jeżeli zaparkujesz w nieodpowiednim miejscu i auto odholuje straż miejska, to musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Lada chwila samo odholowanie osobówki będzie kosztowało ponad 600 zł. A to przecież początek wydatków.

O opłatach dla kierowców piszemy regularnie na stronie głównej gazety.pl

Opłaty za odholowanie samochodu zależą od decyzji radnych danego miasta, ale ci bardzo często decydują się na ustalanie ich w wysokości maksymalnych stawek, które określa specjalne obwieszczenie Ministra Finansów. I tak przykładowo w Warszawie, gdzie takie stawki obowiązują, za odholowanie samochodu w 2021 r. zapłacimy aż 542 zł, a za każdą dobę przechowywania odholowanego auta na parkingu - kolejne 46 zł. Na maksymalne stawki decydują się zwykle największe miasta w kraju.

Już za kilka miesięcy zapłacimy ponad 600 zł za osobówkę, 144 zł za rower i dokładnie tyle samo za hulajnogę elektryczną. To początek wydatków.
Zobacz wideo Parkowanie na przystankach w oku policyjnej kamery

Nowe stawki za odholowanie 2023

Właśnie poznaliśmy stawki na przyszły rok. Kierowcy mogą się do nich mentalnie przygotować. Jak co roku, czekają nas podwyżki. Złamana granica 600 złotych może skłoni niepokornych kierowców do przemyślenia swojego zachowania. Zwłaszcza, że odholowywane są pojazdy, które stwarzają prawdziwe niebezpieczeństwo i zagrożenie na drodze.

Stawki za odholowanie 2023 r. znajdziemy w obwieszczeniu Ministra Finansów, które właśnie pojawiło się w Monitorze Polskim. Zaczną obowiązywać d 1 stycznia 2023 r.

 • rower lub motorower:
  za usunięcie – 144 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 27 zł;
 • motocykl:
  za usunięcie – 281 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 37 zł;
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (m.in. samochody osobowe):
  za usunięcie – 606 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 52 zł;
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t:
  za usunięcie – 757 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 68 zł;
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t:
  za usunięcie – 1069 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 97 zł;
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t:
  za usunięcie – 1576 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 173 zł;
 • pojazd przewożący materiały niebezpieczne:
  za usunięcie – 1917 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 252 zł;
 • hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego:
  za usunięcie – 144 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 27 zł.

Do tego oczywiście trzeba doliczyć mandat za nieprawidłowe parkowanie i koszty stają się naprawdę odczuwalne. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy jego samochód może zostać odholowany.

Kiedy samochód może zostać odholowany?

Służby miejskie odholują nasz samochód w następujących sytuacjach:

 • samochód został zaparkowany w miejscu oznaczonym specjalną tabliczką informującą o możliwości odholowania. Auto zostanie w takim przypadku odholowane, nawet jeżeli zostało zaparkowane w sposób, który nie powoduje zagrożenia;
 • samochód został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W takim przypadku pojazd zostanie odholowany także w przypadku, gdy konkretne miejsce nie zostało oznaczone tabliczką ostrzegającą o możliwości odholowania pojazdu;
 • samochód został zaparkowany w miejscu dla inwalidów bez stosownej karty parkingowej;
 • stan samochodu zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku;
 • właściciel samochodu nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem Unii Europejskiej, EFTA ani w Szwajcarii;
 • samochód przekracza dopuszczalne wymiary, masę lub nacisk osi;
 • samochodem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;
 • samochodem kierowała osoba nieposiadająca stosownych uprawnień albo której zatrzymano prawo jazdy, a nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;
 • samochód jest zaparkowany w odpowiednim miejscu, ale utrudnia akcję ratunkową np. interwencję straży pożarnej albo przejazd karetki. W tym przypadku samochód zostanie odholowany, ale kierowca nie zostanie obciążony kosztami odholowania.

To najczęściej sytuacje, w których pojazd stwarza realne zagrożenie, utrudnia życie osobom niepełnosprawnym lub utrudnia działanie służb.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.