Piwko i rower wodny? To zły pomysł. W tym roku dużo wyższy mandat!

W okresie urlopowym zdarza się, że nieco inaczej podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa. Relaks na plaży, drinki, a potem pływanie rowerem wodnym, kajakiem lub, co gorsza, skuterem wodnym. Mandaty to niejedyne konsekwencje

Wiele osób w gorące dni wybiera wypoczynek nad wodą. Urlop, czas wolny, spędzamy beztroskie chwile, więc możemy schłodzić się zimnym napojem z procentami. Co jeśli po wypiciu kilku drinków będziemy chcieli popływać na rowerku wodnym?

Odradzamy ten pomysł bez względu na jakiekolwiek zapisy prawne. Pływanie pod wpływem alkoholu nawet pojazdami niewyposażonymi w silnik stanowi duże niebezpieczeństwo. Wsiadanie w takim stanie za stery motorówki czy skutera wodnego jest już skrajnie nieodpowiedzialne. A co na to prawo?

Jeżeli chodzi o pojazdy, które nie są napędzane silnikiem, czyli takie jak kajak czy rowerek wodny, to odpowiedź znajdziemy w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. 

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny.

- mówi art. 35.

Mandat za pływanie kajakiem, rowerem wodnym i statkiem po alkoholu

Ile może wynieść grzywna za to wykroczenie? W związku z tym, że w artykule nie podano wysokości grzywny, obowiązują tutaj ogólne przepisy Kodeksu wykroczeń, które mówią, że grzywnę za wykroczenie wymierza się w wysokości od 20 do 5000 zł (chyba że ustawa stanowi inaczej).

Więcej porad dotyczących przepisów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Czy za pływanie kajakiem lub rowerem wodnym po alkoholu można stracić prawo jazdy?

Kodeks wykroczeń przewiduje zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne, jednak tylko wtedy, gdy kierujący w stanie po spożyciu alkoholu prowadził je na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Oznacza to, że nie stracimy prawa jazdy ani nie otrzymamy zakazu prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne za pływanie po spożyciu alkoholu.

Pływanie skuterem wodnym lub motorówką po alkoholu - dużo większe konsekwencje

W przypadku pojazdów mechanicznych, czyli takich, które napędzane są silnikiem (według prawa), musimy wyodrębnić dwa przypadki. Prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu oraz prowadzenie w stanie nietrzeźwości.

W pierwszym przypadku, kiedy mówimy o stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), odpowiadamy z Kodeksu wykroczeń.

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

- mówi paragraf pierwszy art. 87.

Naruszenie tego artykułu obarczone jest wyższą grzywną, która może wynosić nawet do 30 tysięcy złotych. W tym przypadku orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów, a więc za pływanie skuterem wodnym lub innym pojazdem mechanicznym możemy stracić prawo jazdy.

Podobnie jak w przypadku samochodu, prowadzenie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) jest przestępstwem i podlega Kodeksowi karnemu, który przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Sąd wyda zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej trzech lat.

Więcej o:
Copyright © Agora SA