Polska fabryka akumulatorów do "elektryków"? LG planuje uruchomienie kolejnego zakładu

Producent akumulatorów LG Energy Solution planuje założenie kolejnej fabryki, tym razem w Europie. Producent zamierza także zwiększyć produkcje w zakładach zlokalizowanych poza Chinami. Czy nowa fabryka ma szansę powstać w Polsce?

LG Energy Solution jest głównym dostawcą akumulatorów dla Tesli, a także Forda, Volkswagena czy General Motors. Odpowiadając na zwiększone zapotrzebowanie, producent zapowiedział budowę kolejnej fabryki. Tym razem wybór jej ulokowania padł na Europę.

Skąd taka decyzja?

Producent nie ukrywa, że aktualna sytuacja w Chinach i polityka rządzących Państwem Środka skutecznie komplikuje prowadzenie biznesu. Chodzi głównie o nadgorliwe wprowadzanie pełnych lockdownów, jak również zwiększone koszty produkcji.

LG mierząc się z przeciwnościami, zdecydowało o zwiększonej produkcji poza ChRL, zwłaszcza w zakładach ulokowanych w Azji. Chodzi tu głównie o indonezyjskie zakłady spółki join venture, którą południowokoreańska firma powołała wspólnie z Hyundaiem.

Producent nie podaje szczegółów

Na ten moment nie podano bardziej szczegółowych informacji na temat potencjalnej lokacji nowej fabryki. Producent akumulatorów nie zdradza także kwoty, jaką zainwestuje w nowe przedsięwzięcie. Nie znana jest również data budowy.

Warto wspomnieć, że w Polsce działa już jeden zakład LG. Mowa o fabryce we Wrocławiu, czyli największym tego typu ośrodku w Europie. Aktualnie w zakładzie pracuje ponad 10 tys. osób.

Biorąc pod uwagę światową koniunkturę, nie wykluczone, że Koreańczycy ponownie zdecydują się zainwestować swoje środki w kraju nad Wisłą.

„W związku z łagodzeniem się kryzysu dot. niedoboru chipów i planami naszych klientów co do wprowadzenia na rynek nowych modeli samochodów elektrycznych, a także ich dużym popytem, spodziewamy się stałego zapotrzebowania na baterie typu poach, a także cylindrycznych w drugiej połowie tego roku" – powiedział dyrektor finansowy Lee Chang-Sil podczas telekonferencji dotyczącej sprawozdania finansowego.

Zwiększony popyt w Ameryce Północnej

LG planuje także zwiększenie swojego udziału w rynku w Ameryce Północnej. Wynika to z dużego zapotrzebowania na baterie, jakie zgłaszają klienci strategiczni, jak również start-upy.

Producent ogłosił, że analizuje aktualnie inwestycję o wartości 1,7 bilionów wonów (ponad 6,1 miliarda złotych) w fabrykę ogniw cylindrycznych w Arizonie. Decyzję w tej sprawie podejmie w ciągu trzech miesięcy.

Wyniki za drugi kwartał

W drugim kwartale przychody spółki LG Energy Solution spadły o 1,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim rok. Od kwietnia do czerwca spółka zarobiła 5,1 biliona wonów. Wynika to przede wszystkim z zamknięcia w marcu i kwietniu szanghajskiej fabryki Tesli spowodowanej wprowadzeniem kolejnego lockdownu w Chinach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.