Upały. Czy kierowca komunikacji miejskiej ma obowiązek włączyć klimatyzację?

Wakacyjne upały dają się we znaki zwłaszcza korzystającym z komunikacji miejskiej. Zdarza się, że w środku pojazdu temperatura jest zbliżona do tej w saunie. Czy istnieje prawo, które nakłada na kierowców obowiązek włączania klimatyzacji?

Ostatnie upały w Polsce jak i w całej Europie uświadomiły, jak ważna jest odpowiednia temperatura podczas jazdy samochodem. Klimatyzacja jest już standardem w nowych pojazdach, jednak podróżujący komunikacją miejską czy pociągami często uzmysławiają sobie, jakim jest ona luksusem. Zwłaszcza gdy temperatury w środku przekraczają te na zewnątrz.

Ilość tramwajów bez klimy mrozi krew w żyłach

Nie tylko w osobówkach klimatyzacja staje się standardem. Autobusy, tramwaje itd. coraz częściej wyposażane są w to jakże ważne udogodnienie. Niestety, w przypadku Polski wielu miejskich przewoźników ma w swojej flocie pojazdy przestarzałe lub po prostu takie, w których klimatyzacja nie została umieszczona.

Jak podaje Auto Świat, w samej stolicy odsetek klimatyzowanych autobusów wynosi ok. 75 proc. W przypadku tramwajów jest wręcz odwrotnie - jedynie 30 proc. ma na swoim pokładzie klimatyzację. Podobnie jest również w innych miastach.

Prawne uzasadnienie użycia klimatyzacji

Okazuje się, że żadnej podstawy prawnej obligującej kierowcę do włączenia klimatyzacji po prostu nie ma. Nie znajdziemy takich zapisów również w regulaminach przewoźników. Jej uruchomienie zależy jedynie od dobrej woli kierującego.

Powołując się na słowa warszawskiego ZTM - "Latem, w pojazdach komunikacji miejskiej temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w klimatyzowanych autobusach, tramwajach i pociągach SKM system chłodzący jest automatycznie uruchamiany w momencie, gdy temperatura wewnątrz pojazdu przekroczy 25 stopni Celsjusza".

W starszych autobusach, gdzie "klima" włączana jest ręcznie, wielu kierowców zapomina o jej istnieniu, lub załącza ją zdecydowanie za późno. Inną kwestią są usterki jak również zachowanie niektórych nierozgarniętych podróżujących, którzy usiłują otwierać okna mimo włączonej klimatyzacji. Powoduje to, że pracuje ona pod dodatkowym obciążeniem, co skutkuje powstawaniu różnych awarii.

Naturalnym problemem jest również zatrzymywanie się autobusów oraz tramwajów na wielu przystankach i ciągłe otwieranie drzwi. Klimatyzacja w takiej sytuacji nie ma czasu na skuteczne ochłodzenie wnętrza.

W sytuacjach, w których odczujemy, że klimatyzacja nie działa prawidłowo, powinniśmy natychmiastowo poinformować o tym kierowcę, który o usterce zawiadamia przełożonych. O tym, czy konkretny pojazd jest wyposażony w "klimę" informują najczęściej plakietki umieszczane na szybach bądź wyżej, pod linią dachu.

Więcej o: