Fala upałów przechodząca przez całą Europę zmusza do stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Holendrzy wykazali się niezwykłą kreatywnością w temacie ochrony dróg przez wysokimi temperaturami.
Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W niektórych gminach na ulice wyjechały solarki, które zwykle latem miały niewiele do roboty. Holendrzy postanowili zrobić eksperyment i wysypać sól na rozgrzany asfalt. Szczególnie w miejscach, gdzie często poruszają się ciężkie pojazdy użytkowe.
Informacje na ten temat pojawiły się na oficjalnym koncie gminy Zwartewaterland na Twitterze. Wszystko po to, żeby uspokoić kierowców, których zaskoczył widok ciężarówek wysypujących sól na gorącą nawierzchnię.
Sól jest wysypywana w miejscach, gdzie samochody ciężarowe najczęściej przyspieszają i hamują. Rozgrzany asfalt najszybciej deformuje się w takich miejscach pod wpływem zwiększonego nacisku. Solarki pojawiają się najczęściej w okolicy rond i skrzyżowań, a także przy wjazdach do parków logistycznych i stref ekonomicznych.
Okazuje się, że dzięki soli można uratować nawierzchnię drogową, która cierpi w wyniku wysokich temperatur. Higroskopijne właściwości soli rozsypywanej na jezdni przechwytują wilgoć z powietrza i przenoszą ją na asfalt. Dzięki temu następuje nieznaczne schładzanie nawierzchni. Mniej rozgrzana szosa przestaje być wtedy plastyczna, co zapobiega tworzeniu się kolein.
Posypywanie drogi solą jest stosowane wyłącznie na szczeblu lokalnym. Holenderski zarząd dróg krajowych nie popiera tej metody, zaznaczając przy okazji, że najważniejsze trasy w Niderlandach zostały wykonane w odpowiedniej technologii, która pozwala przetrwać największe upały. W związku z tym nie ma potrzeby wysypywania soli na drogach w całym kraju.