Policja na co dzień mierzy się z różnego rodzaju, często zaskakującymi, przestępstwami. W omawianym przypadku nie tyle, ile sam występek, ale jego sprawcy musieli wprawić w osłupienie funkcjonariuszy. Okazała się nimi czwórka dzieci.
Groteskowe zdarzenie wydarzyło się w Kutnie. Około godziny 23 policjanci otrzymali zgłoszenie od właściciela pojazdu, który przekazał, że jego żona widziała z okna, jak grupka nastolatków kradnie z osiedlowego parkingu jego samochód.
Nieletni przestępcy mieli bardzo ułatwione zadanie. Podczas rozmowy z dyżurnym policji mężczyzna przyznał się, że tego samego dnia zgubił kluczyki, które najwidoczniej wpadły w ręce złodziei.
Dzięki systemowi GPS właścicielowi udało się szybko namierzyć pojazd, przekazując stale aktualne namiary funkcjonariuszom. Po chwili wysłano we wskazany obszar patrole, które z łatwością zlokalizowały skradzionego Formentora. Złodziejom udało się dojechać do oddalonej od centrum Kutna o niecałe 20 km wsi Grodno.
Po zatrzymaniu samochodu do kontroli policjanci zastali za kierownicą 13-latka. Najwidoczniej, chcąc nie pozostawić śladów, w komiczny sposób naśladował metody zaczerpnięte z filmów sensacyjnych. Młodziutki przestępca miał bowiem na rękach założone skarpetki.
Towarzystwa kierowcy dotrzymywała trójka nastolatków w wieku od 13 do 16 lat. Podczas przeszukiwania kieszeni jednego z nich odnaleziono kluczyki do auta. Nadal nie wiadomo, czemu służyć miało ukrywanie ich przed policjantami.
Pojazd został już zwrócony prawowitemu właścicielowi. Policja nie podaje informacji na temat potencjalnych uszkodzeń, którym mogła ulec skradziona Cupra. Nastolatkowie po zatrzymaniu trafili do policyjnej izby dziecka. O konsekwencjach ich czynu zadecyduje sąd rodzinny.
Zgodnie z zapisami prawnymi młodzi złodzieje dopuścili się kradzieży przedmiotu o wartości przekraczającej 500 zł, który uznawany jest za czyn opisywany w art. 278 § 1 Kodeksu karnego. W przypadku pełnoletności oskarżonych groziłoby to karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Jednak ze względu na przekroczenie przez nich wieku 13 lat i nieprzekroczenia 17 lat, sąd przeważnie stosuje środki poprawcze lub wychowawcze, takie jak ustanowienie nadzoru kuratora, umieszczenie w zakładzie poprawczym, itp. Jest to przewidziane przez Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.