Znamy nowe prognozy cen paliw. Czy kierowcy będą mogli odetchnąć?

Przełom czerwca i lipca był dobrym prognostykiem dla dalszych cen paliw. Na rynku hurtowym doszło do kilku obniżek, a dla klientów detalicznych wprowadzono dodatkowe rabaty na tankowanie. Znamy już prognozy cen paliw w drugim tygodniu lipca.

Polskie rafinerie przez cały tydzień obniżały ceny dla odbiorców hurtowych. PKN Orlen i Grupa Lotos od ubiegłej soboty aż pięciokrotnie zmieniały cenniki. Aktualna średnia cena benzyny bezołowiowej w hurcie wynosi 6959,20 zł netto za tysiąc litrów, czyli taniej o ponad 75 zł niż w ubiegłym tygodniu.

Więcej informacji na temat rynku paliw w Polsce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny hurtowe oleju napędowego spadły jeszcze mocniej – o 101 zł za metr sześcienny. Aktualnie paliwo kosztuje w hurcie niewiele drożej niż benzyna bezołowiowa. Średnia cena wynosi 6973,60 zł za tysiąc litrów.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez e-petrol.pl, na stacjach benzynowych w całej Polsce panowała wyraźna zmiana spadkowa, która objęła wszystkie rodzaje paliw. Obniżka wyniosła średnio od 8 do 15 groszy na litrze. Benzyna bezołowiowa i olej napędowy kosztowały średnio 7,74 zł za litr. Spadły również ceny autogazu – średnia cena wynosiła 3,45 zł za litr.

Zobacz wideo

Wszystko wskazuje na to, że w sobotę i wtorek koncerny naftowe wprowadzą dalsze korekty w swoich cennikach hurtowych. Jednak tym razem będą to prawdopodobnie delikatne podwyżki. Można się spodziewać, że metr sześcienny benzyny i oleju napędowego będzie droższy kilkadziesiąt złotych.

Zdaniem analityków, kierowcy nie powinni się martwić, ponieważ ostatnia sytuacja na rynku wyraźnie pokazała, że podwyżki i spadki cen u producentów paliw nie przenoszą się od razu na odbiorców detalicznych. Zatem wyhamowanie tendencji spadkowej na stacjach paliw nie powinno nastąpić tak szybko.

Dlatego w drugim pełnym tygodniu lipca można się spodziewać kolejnej obniżki cen. Według analiz e-petrol, średnia cena benzyny bezołowiowej utrzyma się w zakresie 7,49-7,61 zł za litr. Olej napędowy będzie kosztować w przedziale 7,52-7,64 zł za litr. Natomiast najmniejszych wahań cen można się spodziewać po autogazie. Średnia cena tego paliwa jest przewidywana na 3,30-3,40 zł za litr.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.