Kierunkowskazy na rondzie. Instruktorzy nauki jazdy mają prostą zasadę, ale czy jest słuszna?

Pierwszym źródłem wiedzy o przepisach dla kandydata na kierowcę jest instruktor nauki jazdy. Co mówią instruktorzy o kierunkowskazie na rondzie? Wpajają przyszłym kierującym prostą zasadę. Prostą, ale niestety błędną!

Kolejne porady związane z przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Bardzo często jest tak, że instruktorzy nauki jazdy tłumaczą kursantom, że rondo to tak naprawdę klasyczne skrzyżowanie. A to ich zdaniem prowadzi do jednego wniosku. W sytuacji, w której kierujący skręca na nim w lewo, musi wrzucić lewy kierunkowskaz. Gdy skręca w prawo, prawy kierunkowskaz. A jeżeli jedzie prosto, może przejechać bez kierunkowskazu wcale. Tylko czy taka zasada jest zgodna z przepisami? Zapisy prawa w tej kwestii nie są przesadnie precyzyjne. Jednak nawet chyba one pozostają w sprzeczności z takim poglądem.

Zobacz wideo Volkswagen ID.5 - testujemy samochód, z którym możesz porozmawiać

Kiedy użyć kierunkowskazu na rondzie? Kluczowe pojęcie zmiany kierunku jazdy

Podstawowe pytanie brzmi. Kiedy trzeba wrzucić kierunkowskaz w czasie jazdy? Mówi o tym art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nakazuje on wyraźnie i zawczasu sygnalizować zamian ZMIANY KIERUNKU JAZDY lub pasa ruchu. W tym punkcie warto zastanowić się nad tym, kiedy dochodzi do zmiany kierunku jazdy na rondzie. W głos art. 22 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym dopiero w czasie opuszczania skrzyżowania. Wcześniej dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku, zupełnie jak np. na zakręcie.

'Jedź dalej prosto' musiał zrozumieć zbyt dosłownie. Wylądował w krzewach na środku ronda"Jedź dalej prosto" zrozumiał zbyt dosłownie. Wylądował na środku ronda

Kierunkowskaz na rondzie jest konieczny gdy... Trzy przypadki

Taka wykładnia przepisów prawa prowadzi do kilku wniosków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  1. Kierunkowskaz (prawy!) na rondzie należy wrzucić sygnalizując manewr zjeżdżania ze skrzyżowania – migacz trzeba włączyć na wysokości jezdni poprzedzającej tą, którą kierujący chce opuścić skrzyżowanie. I tak, jazda na rondzie na wprost nadal stanowi zmianę kierunku jazdy i wymaga użycia kierunkowskazu.
  2. Podczas jazdy na rondzie kierunkowskaz jest konieczny tylko do jednego. Mowa o sygnalizowaniu zmiany pasa ruchu. Kierujący nie musi sygnalizować przed wjazdem na rondo, że będzie skręcał w lewo. Bo wybór trzeciego zjazdu formalnie nie jest skrętem w lewo. To nadal zmiana kierunku jazdy w prawo!
  3. Lewy kierunkowskaz na rondzie może się przydać tak naprawdę w jednej sytuacji. Gdy na rondzie obowiązuje sygnalizacja świetlna i kierowca chce poinformować prowadzących auta jadące z tyłu o tym, że nie jedzie prosto a ma zamiar objechania wyspy.

Sytuację powinna wreszcie unormować nowelizacja

Technika instruktorów nauki jazdy, o której wspominamy w pierwszym akapicie, jest błędna i może sprawić, że przyszły kierowca będzie źle sygnalizował manewry. Prawda w tym punkcie jest jednak taka, że kwestia kierunkowskazów na rondzie choć wynika z szeregu przepisów, powinna zostać też mocniej sprecyzowana. Do ujednolicenia zasad wystarczyłby tak naprawdę jeden przepis. I choć od lat na jego wprowadzenie naciska np. środowisko egzaminatorów na prawo jazdy, kolejni legislatorzy pozostają głusi na te głosy. I tak sytuacja trwa dalej...

Więcej o: