Kierunkowskazy na rondzie. Instruktorzy nauki jazdy mają prostą zasadę, ale czy jest słuszna?

Pierwszym źródłem wiedzy o przepisach dla kandydata na kierowcę jest instruktor nauki jazdy. Co mówią instruktorzy o kierunkowskazie na rondzie? Wpajają przyszłym kierującym prostą zasadę. Prostą, ale niestety błędną!

Kolejne porady związane z przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Bardzo często jest tak, że instruktorzy nauki jazdy tłumaczą kursantom, że rondo to tak naprawdę klasyczne skrzyżowanie. A to ich zdaniem prowadzi do jednego wniosku. W sytuacji, w której kierujący skręca na nim w lewo, musi wrzucić lewy kierunkowskaz. Gdy skręca w prawo, prawy kierunkowskaz. A jeżeli jedzie prosto, może przejechać bez kierunkowskazu wcale. Tylko czy taka zasada jest zgodna z przepisami? Zapisy prawa w tej kwestii nie są przesadnie precyzyjne. Jednak nawet chyba one pozostają w sprzeczności z takim poglądem.

Zobacz wideo Volkswagen ID.5 - testujemy samochód, z którym możesz porozmawiać

Kiedy użyć kierunkowskazu na rondzie? Kluczowe pojęcie zmiany kierunku jazdy

Podstawowe pytanie brzmi. Kiedy trzeba wrzucić kierunkowskaz w czasie jazdy? Mówi o tym art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nakazuje on wyraźnie i zawczasu sygnalizować zamian ZMIANY KIERUNKU JAZDY lub pasa ruchu. W tym punkcie warto zastanowić się nad tym, kiedy dochodzi do zmiany kierunku jazdy na rondzie. W głos art. 22 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym dopiero w czasie opuszczania skrzyżowania. Wcześniej dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku, zupełnie jak np. na zakręcie.

Kierunkowskaz na rondzie jest konieczny gdy... Trzy przypadki

Taka wykładnia przepisów prawa prowadzi do kilku wniosków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  1. Kierunkowskaz (prawy!) na rondzie należy wrzucić sygnalizując manewr zjeżdżania ze skrzyżowania – migacz trzeba włączyć na wysokości jezdni poprzedzającej tą, którą kierujący chce opuścić skrzyżowanie. I tak, jazda na rondzie na wprost nadal stanowi zmianę kierunku jazdy i wymaga użycia kierunkowskazu.
  2. Podczas jazdy na rondzie kierunkowskaz jest konieczny tylko do jednego. Mowa o sygnalizowaniu zmiany pasa ruchu. Kierujący nie musi sygnalizować przed wjazdem na rondo, że będzie skręcał w lewo. Bo wybór trzeciego zjazdu formalnie nie jest skrętem w lewo. To nadal zmiana kierunku jazdy w prawo!
  3. Lewy kierunkowskaz na rondzie może się przydać tak naprawdę w jednej sytuacji. Gdy na rondzie obowiązuje sygnalizacja świetlna i kierowca chce poinformować prowadzących auta jadące z tyłu o tym, że nie jedzie prosto a ma zamiar objechania wyspy.

Sytuację powinna wreszcie unormować nowelizacja

Technika instruktorów nauki jazdy, o której wspominamy w pierwszym akapicie, jest błędna i może sprawić, że przyszły kierowca będzie źle sygnalizował manewry. Prawda w tym punkcie jest jednak taka, że kwestia kierunkowskazów na rondzie choć wynika z szeregu przepisów, powinna zostać też mocniej sprecyzowana. Do ujednolicenia zasad wystarczyłby tak naprawdę jeden przepis. I choć od lat na jego wprowadzenie naciska np. środowisko egzaminatorów na prawo jazdy, kolejni legislatorzy pozostają głusi na te głosy. I tak sytuacja trwa dalej...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.