Jest sposób na darmowe podróżowanie po polskich autostradach w wakacje

Podróż autostradami w Polsce na większości odcinków wiąże się obowiązkiem uiszczenia opłaty za przejazd. Właściciele samochodów elektrycznych od dnia 4 lipca do końca sierpnia 2022 r. płacić nie muszą.

Kierowcy podróżujący po Polsce samochodami elektrycznymi nie muszą przez wakacje płacić za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Wszystko w ramach akcji "Autostrada do elektromobilności". Są jednak dwa warunki - zmotoryzowani muszą być członkami EV Klub Polska lub wypełnić formularz zgłoszeniowy, a zwolnienie z opłat dotyczy maksymalnie pięciu przejazdów płatnymi odcinkami autostrad.

Kampania ma na celu popularyzację korzystania z bezemisyjnych pojazdów oraz w pełni automatycznych płatności za autostrady. Współorganizatorami akcją są Autopay, EV Klub Polska i Wallbox.

Pięć darmowych przejazdów

Opłaty nie będą pobierane na koncesjonowanych autostradach AmberOne A1 Gdańsk – Toruń oraz A4 Katowice - Kraków (objętych videotollingiem), a także na państwowych autostradach A4 Wrocław - Sośnica oraz A2 Konin – Stryków (objętych systemem e-TOLL).

Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, należy zarejestrować się lub zalogować w EV Klub Polska (EVklub.pl), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymają specjalnie wygenerowany link, dzięki któremu rejestrują się lub logują w aplikacji Autopay.

W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) kierowca nic nie musi robić - szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, gdzie obowiązuje system e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków) należy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd mogła zostać naliczona.

Właściciele samochodów elektrycznych mogą przez wakacje jeździć autostradami bez uiszczania opłatWłaściciele samochodów elektrycznych mogą przez wakacje jeździć autostradami bez uiszczania opłat Fot. materiały prasowe

Rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Jako EV Klub Polska angażujemy się w inicjatywy popularyzujące elektromobilność. Duże zainteresowanie i bardzo dobre przyjęcie ubiegłorocznej pilotażowej kampanii pokazało nam, że jest w Polsce potrzeba tworzenia takich akcji 

- mówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności".

Autopay kolejny raz angażuje się w kampanię społeczną wspierającą rozwój mobilności elektrycznej w Polsce. Elektryfikacja transportu, także tego osobowego, to konieczność jeśli chcemy w Polsce w najbliższych latach osiągnąć neutralność klimatyczną. Z kolei dzięki korzystaniu z automatycznych płatności Autopay ograniczamy druk biletów i paragonów, co ma także wymierne korzyści dla środowiska naturalnego 

- powiedział Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay.

Ładowarka, ładowanie samochoduŁadowarka, ładowanie samochodu Fot. Mariusz Barwinski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.