Dziś za brak naklejki 3000 zł mandatu. Niedługo jej brak będzie... nowym prawem!

Nalepka kontrolna choć ma rozmiar 5x10 cm i jest niepozorna, jej brak może narobić kierowcy problemów. Oznacza nawet 3 tys. zł mandatu! Tyle że groźba ta już niedługo przestanie być aktualna. Bo naklejka zostanie wykasowana już we wrześniu.

Kolejne porady związane ze zmianami w przepisach dotyczących kierowców przeczytasz w serwisie Gazeta.pl.

Nalepka kontrolna pojawiła się w polskim porządku prawnym w roku 2003. Każdy samochód wyposażony w tablice rejestracyjne o nowym wzorze musi ją posiadać na przedniej szybie. Brak naklejki z numerem rejestracyjnym? Dziś oznacza poważne konsekwencje dla kierującego. Bo policjant na dobry początek zabierze dowód rejestracyjny pojazdu. Auto nie spełnia bowiem wymogów określonych przepisami i dopuszczających go do ruchu.

Zobacz wideo Zignorował sygnalizację świetlną i utknął na torach między rogatkami

Brak nalepki kontrolnej? Działa art. 97 KW i nawet 3 tys. zł mandatu

I choć odebranie dowodu rejestracyjnego jest sankcją bolesną, jeszcze bardziej bolesna pojawi się w drugiej kolejności. Brak nalepki kontrolnej na szybie oznacza popełnienie czynu z tytułu art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Wykroczenie przeciwko innym przepisom daje policjantom możliwość wystawienia mandatu opiewającego nawet na 3 tys. zł. Sumę funkcjonariusz wskazuje całkowicie uznaniowo z zakresu od 20 do 3000 zł.

Oczywiście 3-tysięczna grzywna za brak naklejki to sankcja czysto pozorna. Policjanci na ogół są dużo bardziej łagodni. Chyba że trafi im się trudny kierowca...

Kiedy zniknie naklejka z numerem rejestracyjnym? Już 4 września

Brak naklejki na przedniej szybie auta dziś oznacza poważne konsekwencje. Już niedługo jednak nalepka... zniknie. Tak, zniknie! A wszystko za sprawą pakietu deregulacyjnego. Już 4 września 2022 roku w Polsce zaczną obowiązywać przepisy, które wykasują nie tylko naklejkę z numerem rejestracyjnym, ale również kartę pojazdu. To oznacza tak naprawdę dwie rzeczy. Po pierwsze ani nalepka, ani karta nie będą wydawane podczas kolejnych rejestracji. Po drugie kierowcy, który zarejestrowali pojazd wcześniej, kartę mogą schować głęboko do archiwalnych dokumentów, a naklejkę zerwać z szyby. Bez żadnych konsekwencji.

Ile kosztuje nalepka kontrolna, a ile karta pojazdu? W sumie to prawie 100 zł

Brak naklejki na przedniej szybie i karty pojazdu oznacza też pewne oszczędności w czasie rejestracji samochodu w wydziale komunikacji. Nalepka kosztuje dziś 18,50 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej, a karta pojazdu 75 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Przy czym opłatę za kartę pojazdu wnosi się przede wszystkim wtedy, gdy rejestruje się pojazd pochodzący z zagranicy, ewentualnie wyrabia duplikat dokumentu.

Jak usunąć nalepkę kontrolną z szyby? Opis krok po kroku:

  1. Podgrzej powierzchnię szyby suszarką. Skieruj strumień ciepła nie tylko na naklejkę rejestracyjną, ale także i jej bezpośrednie otoczenie. Nie nagrzewaj szyby zbyt mocno szczególnie zimą. Naprężenie temperaturowe może doprowadzić do jej pęknięcia!
  2. Rozgrzaną naklejkę możesz podważyć przy pomocy żyletki. Najlepiej podważ ją w dwóch przeciwległych punktach.
  3. Złap za podważone końce naklejki na szybę i dynamicznym ruchem zerwij ją.
  4. Pozostałości kleju na szybie usuniesz przy pomocy szmatki nasączonej benzyną ekstrakcyjną lub zmywaczem do paznokci. Sprawdzić się może też szmatka z nałożoną odrobiną kremu nawilżającego.
Więcej o:
Copyright © Agora SA