Jak rozpoznać, gdzie kończy się odcinkowy pomiar prędkości?

Dziś opowiemy o tym, jak kierowca ma rozpoznać, że właśnie wyjechał z odcinkowego pomiaru prędkości. O zakończeniu odcinka testowego świadczą dwa sygnały. Jeden jest bardziej znaczący od drugiego.

Więcej na temat przepisów drogowych przeczytasz w serwisie Gazeta.pl.

Odcinkowy pomiar prędkości to groźna broń w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość. Kamera rejestruje auto na początku i końcu odcinka testowego, a następnie mierzy czas przejazdu. Kolejnym działaniem jest podzielenie długości odcinka przez czas przejazdu i w ten sposób otrzymywana jest średnia prędkość samochodu. Jeżeli jest niższa od ograniczeń na drodze, zdjęcia są kasowane. Gdy wyższa, na ich podstawie sporządzany jest list, właściciel pojazdu jest proszony o wskazanie osoby kierującej w tym czasie i otrzymuje ona mandat.

Zobacz wideo Policyjny pościg za piratem drogowym. Kujawsko-pomorskie

Koniec odcinkowego pomiaru prędkości. Jak go rozpoznać?

Jak rozpoznać, gdzie kończy się odcinkowy pomiar prędkości? Tak naprawdę w identyczny sposób jak początek. Nad drogą pojawia się masz z żółtymi kamerami, a obok jezdni niebieski znak. Mowa o znaku D-51b "Koniec automatycznej kontroli średniej prędkości". Dopóki kierujący nie minie tej tablicy, powinien spokojnie jechać trzymając się ograniczenia prędkości obowiązującego na danej drodze. Tylko w ten sposób uniknie mandatu. Poza tym należy pamiętać o jeszcze dwóch rzeczach.

 • Przy wjeździe na odcinkowy pomiar prędkości i pod znakiem D-51a "Automatyczna kontrola średniej prędkości" często dołączana jest tabliczka wskazują na odległość, na której obowiązuje pomiar.
 • Kierujący powinien też patrzeć na jeszcze jedne tablice. W czasie trwania pomiaru może się zmieniać ograniczenie prędkości. To będzie wyrażone m.in. znakiem B-33 "Ograniczenie prędkości".

Nowe znaki drogowe informujące o odcinkowym pomiarze prędkościNowe znaki drogowe informujące o odcinkowym pomiarze prędkości www.gov.pl

Znaki D-51a i D-51b pojawiły się w sierpniu roku 2019. Wcześniej odcinkowy pomiar prędkości był oznaczany tablicą D-51 "Kontrola prędkości" wraz z tabliczką T-1a mówiącą o pomiarze odcinkowym i długości odcinka testowego.

Ile wynosi mandat za odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości jest precyzyjny i bezlitośnie ściga kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Dowód? Odcinkowy pomiar na samej S8 w Warszawie w ciągu pierwszego dnia działania zarejestrował blisko 900 wykroczeń. A jeżeli fakt ten stanie się dla kierujących zbyt małą przestrogą, dodatkowo przypomnimy aktualne stawki mandatów za prędkość. Oto kwoty zawarte w nowym taryfikatorze mandatów.

 • Przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 0 pkt karnych
 • Przekroczenie prędkości o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 pkt karne
 • Przekroczenie prędkości o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 2 pkt karne
 • Przekroczenie prędkości o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 4 pkt karne
 • Przekroczenie prędkości o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 4 pkt karne
 • Przekroczenie prędkości o 31–40 km/h – mandat 800 zł i 6 pkt karnych
 • Przekroczenie prędkości o 41–50 km/h – mandat 1000 zł i 8 pkt karnych
 • Przekroczenie prędkości o 51–60 km/h – mandat 1500 zł i 10 pkt karnych
 • Przekroczenie prędkości o 61–70 km/h – mandat 2000 zł i 10 pkt karnych
 • Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł i 10 pkt karnych
Więcej o: