Kierowca zatrąbił na rowerzystów jadących przez pasy. Rozkręciła się awantura

Wielu rowerzystów jest święcie przekonanych, że mogą bezkarnie przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Pewien kierowca postanowił przy użyciu klaksonu zwrócić uwagę na takie zachowanie. Rozkręciła się niezła awantura.

Na kanale "Stop Cham" na YouTube pojawiło się nagranie z sytuacją, jakich wiele na polskich drogach. Tym razem dwójka rowerzystów popisała się brakiem znajomości przepisów. Postanowili wjechać na przejście dla pieszych, argumentując to, że światło było zielone.

Więcej filmów z polskich dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kierowca samochodu, który przejeżdżał przez skrzyżowanie postanowił zwrócić uwagę rowerzystom, ale najpierw zatrąbił, co tylko ich rozwścieczyło. Na filmie zarejestrował całe zajście oraz wymianę argumentów pomiędzy uczestnikami ruchu.

Kolizja z rowerzystą 2022. Zdjęcie ilustracyjneJak wyprzedzać rowerzystów? Zasady, które musi znać każdy kierowca i rowerzysta

Kierowca pojazdu najpierw zapytał rowerzystów, czy widzą, że jest to przejście dla pieszych, a nie przejazd dla rowerów. W odwecie usłyszał, że pali się zielone światło, więc jadą. Od razu wywiązała się ostra dyskusja, ale w tym przypadku rację ma kierowca samochodu. Przejazd rowerem przez przejście dla pieszych to jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń.

Zobacz wideo Nowe czy używane? My pytamy, Polacy odpowiadają

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta nie może przejechać rowerem przez przejście dla pieszych. Zawsze powinien zsiąść z jednośladu i przeprowadzić go przez pasy na drugą stronę jezdni. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy przy przejściu dl pieszych pojawia się specjalny przejazd dla rowerów. Wtedy można przejechać drogą bez zsiadania z roweru.

 

Rowerzyści rzadko biorą pod uwagę, że kierowca samochodu nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu, gdy nagle rowerzysta pojawi się na środku przejścia. Najlepiej, gdy obie strony starają się zachować ostrożność i ograniczają prędkość w takich miejscach.

Więcej o: