Ten SUV sprzedaje się najlepiej na świecie. Teraz otrzymał udoskonalenia

Najczęściej kupowany SUV na świecie został zaktualizowany. Toyotę RAV4 na 2023 rok wzbogacono o nowe wyposażenie poprawiające komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy. Największą zmianą są w pełni konfigurowane cyfrowe zegary.

Wszystkie Toyoty RAV4 z napędem hybrydowym oraz hybrydą plug-in otrzymają ważne aktualizacje i zyskają na atrakcyjności. Produkcja odświeżonego SUV-a piątej generacji, który jest bestsellerem na całym świecie, w wersji na europejski rynek ruszy w trzecim kwartale 2022 roku.

Nowy system multimedialny

Podstawową zmianą jest zastosowanie nowego systemu multimedialnego z 10,5-calowym ekranem wysokiej rozdzielczości (HD). System w standardzie zawiera nawigację online umożliwiającą dokładne planowanie podróży w oparciu o aktualizowane na bieżąco informacje, w tym o natężeniu ruchu, wydarzeniach na drodze czy dostępności miejsc parkingowych.

Czteroletni dostęp do internetu w cenie auta w pakiecie Smart Service sprawia, że będzie można korzystać z wszystkich funkcji online systemu multimedialnego i nawigacji bez konieczności parowania smartfonów z pojazdem. Nawigacja rozpoznaje również znaki drogowe i może wyświetlać lokalne ostrzeżenia pogodowe oraz powiadamiać kierowcę o występowaniu stref niskiej emisji.

Toyota RAV4 2023Toyota RAV4 2023 Fot. Toyota

Aplikacja MyT

Aplikacja na telefon MyT zapewnia dostęp do różnych informacji o samochodzie, jak analizy jazdy, poziom paliwa, różnego rodzaju ostrzeżenia i lokalizacja samochodu. Z dowolnego miejsca na ziemi można sprawdzić, czy samochód jest zamknięty, ma zamknięte okna i wyłączone światła, zdalnie można odblokować drzwi. Zdalnie uda się uruchomić klimatyzację w celu ogrzania lub schłodzenia kabiny przed wyruszeniem w podróż. Funkcje te są teraz standardem.

Nowy agent głosowy Hey Toyota daje więcej możliwości komunikowania się z samochodem. Reaguje na komendy głosowe, by ustawić klimatyzację i multimedia, wykonać połączenie telefoniczne oraz otworzyć lub zamknąć okna. Hey Toyota rozumie naturalne konwersacyjne zdania.

Nowe cyfrowe zegary

Poważną nowością są cyfrowe zegary wyświetlane na dużym, 12,3-calowym ekranie TFT. Nowa tablica wskaźników pozwala na duże możliwości personalizacji ustawień. Do wyboru są cztery style – Casual, Smart, Sport i Tough, trzy layouty oraz inne opcje ustawień, dzięki czemu kierowca może wybrać najistotniejsze informacje prezentowane wraz z cyfrowym prędkościomierzem i obrotomierzem. Można na przykład włączyć dane o ekonomii jazdy, informacje o utworze odtwarzanym przez system audio czy informacje z inteligentnego tempomatu.

Toyota RAV4 2023Toyota RAV4 2023 Fot. Toyota

Rozbudowane systemy bezpieczeństwa

Toyota RAV4 2023 zyskała poszerzony i udoskonalony zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zyskuje układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach, który ułatwia bezpieczne skręcanie na przecięciach dróg. System wykryje ryzyko kolizji z nadjeżdżającym pojazdem podczas skrętu oraz ostrzeże o pieszych przechodzących przez ulicę, w którą samochód skręca. W takich sytuacjach TSS włącza sygnał ostrzegawczy, a w razie konieczności automatycznie hamuje, by pomóc uniknąć kolizji.

Nowa funkcja wspomagania kierownicy w razie ryzyka zderzenia pomaga kierowcy uniknąć uderzenia w pieszego, który wszedł na jezdnię, jednocześnie utrzymując samochód pod kontrolą, w miarę możliwości w granicach jego pasa ruchu. W RAV4 Plug-in Hybrid system rozpozna również rowery i zaparkowane pojazdy i zareaguje na nie. PCS w RAV4 Plug-in Hybrid zyskuje również możliwość wykrywania pojazdów nadjeżdżających z przeciwka na pasie ruchu samochodu i zmniejsza ryzyko zderzenia czołowego.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.