Polska na trzecim miejscu pod względem zatrudnienia w branży motoryzacyjnej. Wyprzedza nas Francja i Niemcy

Polska znalazła się na trzecim miejscu w Europie pod względem ilości zatrudnionych pracowników w branży motoryzacyjnej. Jedynie Francja i Niemcy są od nas lepsi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Niektórzy mogą twierdzić, że w Polsce, skoro nie produkujemy rodzimego samochodu osobowego na szeroką skalę, to branża motoryzacyjna zakończyła się w momencie zamknięcia zakładów FSO. Jak się jednak okazuje, nie jest to prawdą. Najnowsze informacje z Personnel Service oparte na danych Eurostatu pokazują, że w Naszym kraju nie jest wcale tak źle.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 123

W Unii Europejskiej w sektorze branży motoryzacyjnej zatrudnionych jest 12,7 mln osób. W czterech latach przed pandemią zatrudnienie nawet wzrosło. Jak się okazuje największym rynkiem związanym z branżą automotive są Niemcy. U naszego zachodniego sąsiada w tym sektorze pracuje 916 tys. osób. Na drugim miejscu jest Francja z wynikiem 232 tys., a na trzecim Polska, gdzie zatrudnienie w branży motoryzacyjnej pośrednio lub bezpośrednio znalazło 224 tys. osób.

Dalej znajdują się jeszcze Czechy (181 tys.) oraz Rumunia (179 tys.).

Zatem w pierwszej piątce krajów pracuje 1,7 mln osób, z czego 67 proc. pracuje bezpośrednio w fabrykach.

Ampere Life - polski startup pracujący nad samochodem napędzanym wodoremPolski startup pracuje nad autem na wodór. Zbuduje automatyczne stacje tankowania

Według ekspertów silna potrzeba uniezależnienia się od produkcji z Chin, wycofywanie się firm z Rosji, a także wojna w Ukrainie może skutkować, że inne państwa w tym Polska zyskają i powstanie wiele nowych miejsc pracy. Nie można też zapominać o stale rozwijanych autach elektrycznych, które również generują dodatkowe miejsca pracy.

Niestety należy też pamiętać, że ze względu na ceny surowców, braki komponentów i problemy z łańcuchem dostaw spada sprzedaż nowych samochodów i ich produkcja. Jednak z czasem powinno się to poprawiać.

Trzeba mieć nadzieję, że Polska nie tylko utrzyma, ale także wzmocni swoją pozycje w rankingu. Zarazem Francja tak daleko nie odskoczyła, może kiedyś uda się wskoczyć na jej miejsce.

Więcej o: