Znaki "W" są bardzo rzadkie. Co oznaczają czarne symbole na żółtym tle?

Nie jest to sytuacja codzienna, ale możliwa. Kierowca jedzie i nagle widzi przy drodze okrągły znak z żółtym tłem i czarnym symbolem. Dezorientacja? To mało powiedziane. Wielu kierujących może widzieć taką tablicę pierwszy raz w życiu. Co ona oznacza?

Porady w zakresie przepisów i znaczenia znaków drogowych publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Kierowcy mogą napotkać przy drodze okrągłe znaki koloru żółtego przedstawiające wizerunek czołgu i zestaw mało zrozumiałych liczb. I choć na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać dość niepokojąco, nie ma się co przejmować. To znaki drogowe ujęte w oficjalnym wykazie, które mają oznaczenia liczone od W-1 do W-7. Skoro ujęte są w oficjalnym wykazie czemu część kierowców ich nie zna? Bo nie dotyczą ich, a osób siedzących za kierownicą pojazdów wojskowych.

Zobacz wideo Nowe czy używane? My pytamy, Polacy odpowiadają

O czym informują żółte znaki z czołgami?

Znaki z serii W mają charakter czysto informacyjny. Za ich sprawą kolumna pojazdów wojskowych lub kierowca ciężarówki przewożącej np. czołgi wiedział czy jego pojazd zmieści się na moście czy pod wiaduktem. Znaki od W-1 do W-7 mówią bowiem o tym:

  • jaka jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który ma zezwolenie na jazdę daną drogą (DMC wyrażone w skali MLC, czyli Military Load Classification),
  • jaka jest szerokość napotkanych na trasie mostów czy szerokość i wysokość tuneli.

Znaki z serii W. Gdzie można je spotkać?

Gdzie można spotkać żółte znaki z czołgami? Pojawiają się głównie w pobliżu lokalizacji baz wojskowych. Poza tym bywają stawiane okresowo na terenach, na których planowane są np. międzynarodowe lub krajowe ćwiczenia wojskowe.

Budowa obwodnicy Wałbrzycha. Cztery skrzyżowania zastąpiły rondo TescoKażde skrzyżowanie w Polsce jest jak znak B-42. To ważna wiadomość dla kierowców

Żółte znaki dotyczą pojazdów wojskowych. Ale nie tylko...

Żółte znaki z czołgami tak naprawdę nie dotyczą kierujących samochodami osobowymi. Ale czy to oznacza, że mogą oni w stu procentach zignorować te tablice? Nie do końca. I decydują o tym aż dwa czynniki. Po pierwsze znaki informują o tym, że np. zza zakrętu może wyjechać kolumna pojazdów wojskowych. Warto zatem wzmóc ostrożność i być może nawet zredukować prędkość.

Po drugie warto w tym punkcie przypomnieć o tym kiedy można wyprzedzać pojazdy wojskowe. A więc tak naprawdę to... zawsze. Warto jedynie pamiętać o stosowaniu się do przepisów dotyczących zakazów wyprzedania, linii na drodze czy prędkości. Poza tym kluczowy jest to, aby np. kolumnę pojazdów wojskowych wyprzedzać tylko w całości. Nie można wjeżdżać między poszczególne pojazdy.

Kolumna pojazdów wojskowych, czyli tak właściwie to co? Pierwszy i ostatni pojazd muszą zostać wyposażone w tablicę w kolorze pomarańczowym. Pojazdy po stronie kierowcy mogą posiadać niebieskie chorągiewki - zielony kolor obowiązuje ostatnie z aut. Do tego ciężarówki mają prawo poruszać się na światłach błyskowych.
Więcej o: