Nowe dowody rejestracyjne. Skończyło ci się miejsce na pieczątki w starym. Trzeba wymienić?

Sytuacja prawna kierowców w Polsce nieco skomplikowała się. Bo w urzędach pojawiły się właśnie nowe dowody rejestracyjne. Czy zatem gdy w starej wersji dokumentu skończyły się miejsca na pieczątki z przeglądu, kierowca musi wymienić go na nowy wariant?

Więcej porad związanych z formalnymi aspektami posiadania samochodu publikujemy w serwisie Gazeta.pl.

W maju 2022 roku w Polsce pojawiły się nowe dowody rejestracyjne. Czy zatem kierowca, któremu skończyły się miejsca na pieczątki z przeglądu w starym dowodzie musi go wymienić? Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: może, ale nie musi. Przymusu takiego nie ma. Został on wykasowany dokładnie 4 grudnia 2020 roku.

Zobacz wideo Nowe czy używane? My pytamy, Polacy odpowiadają

Brak miejsca na pieczątki? Nie musisz wymieniać dowodu rejestracyjnego

To w grudniu 2020 roku w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy, które nie zobowiązują kierujących do wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki z przeglądu technicznego. I z dzisiejszego punktu widzenia nie ma znaczenia czy auto posiada stary czy nowy dowód. Brak miejsca na pieczątki nakłada jednak na kierującego dwa dodatkowe obowiązki. I zawsze warto o nich pamiętać!

Pamiętaj o zaświadczeniu z przeglądu. Jest ważne!

W przypadku braku miejsca na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, diagnosta wykonujący przegląd techniczny wprowadzi informację o inspekcji do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a następnie wyda kierującemu zaświadczenie o odbyciu przeglądu. I kluczowe jest właśnie to zaświadczenie. Ono wskazuje wynik przeglądu i termin jego obowiązywania. A zaświadczenie jest konieczne:

  • w czasie sprzedaży pojazdu – należy je przekazać kupującemu, w przeciwnym razie będzie miał problemy w czasie rejestracji pojazdu.
  • w czasie wyjazdu zagranicznego – zaświadczenie potwierdzi aktualność badania technicznego, bo zagraniczni policjanci nie mają dostępu do polskiej bazy CEPiK.

Kiedy trzeba zamienić stary dowód rejestracyjny na nowy dowód rejestracyjny?

Tak naprawdę kierowca jest zobligowany do wymiany starego dowodu rejestracyjnego na nowy tylko w jednym przypadku. Mowa o sytuacji, w której kupił samochód używany, który był już zarejestrowany w Polsce. To element procesu rejestracji pojazdu po zakupie. Chociaż i w tym przypadku pojawia się furtka. Kupując auto zarejestrowane już w Polsce, wystarczy zgłosić w urzędzie zakup i zrobić to w terminie 30 dni od momentu dokonania transakcji. Już ten fakt chroni kupującego przed karą od starosty wynoszącą od 200 do 1000 zł.

Dowód możesz, ale nie musisz wymienić. A gdy chcesz...

Oczywiście brak obowiązku wymiany nie oznacza, że kierowca który postanowi zmienić stary dowód na nowy, nie zostanie obsłużony w wydziale komunikacji. Zostanie! W celu wymiany dowodu rejestracyjnego musi wypełnić wniosek i dołączyć do niego konieczne dokumenty. Mowa w tym punkcie o dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, zaświadczeniu o odbyciu przeglądu technicznego, polisie OC i dowodzie osobistym. Konieczne jest też wniesienie opłaty. Ta wynosi 73,50 zł z pozwoleniem czasowym lub 54,50 zł bez pozwolenia czasowego.

Pozwolenie czasowe nie jest w tym przypadku konieczne. Stary dowód rejestracyjny pomimo braku aktualnej pieczątki z przeglądu jest bowiem aktualny. Można z nim jeździć, a nawet wyjeżdżać za granicę kraju.
Ile się czeka na wydanie nowego dowodu rejestracyjnego? Termin oczekiwania na przesłanie dokumentu z Wytwórni Papierów Wartościowych na ogół nie przekracza dwóch tygodni.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.