Nowe dowody rejestracyjne. Skończyło ci się miejsce na pieczątki w starym. Trzeba wymienić?

Sytuacja prawna kierowców w Polsce nieco skomplikowała się. Bo w urzędach pojawiły się właśnie nowe dowody rejestracyjne. Czy zatem gdy w starej wersji dokumentu skończyły się miejsca na pieczątki z przeglądu, kierowca musi wymienić go na nowy wariant?

Więcej porad związanych z formalnymi aspektami posiadania samochodu publikujemy w serwisie Gazeta.pl.

W maju 2022 roku w Polsce pojawiły się nowe dowody rejestracyjne. Czy zatem kierowca, któremu skończyły się miejsca na pieczątki z przeglądu w starym dowodzie musi go wymienić? Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: może, ale nie musi. Przymusu takiego nie ma. Został on wykasowany dokładnie 4 grudnia 2020 roku.

Zobacz wideo Nowe czy używane? My pytamy, Polacy odpowiadają

Brak miejsca na pieczątki? Nie musisz wymieniać dowodu rejestracyjnego

To w grudniu 2020 roku w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy, które nie zobowiązują kierujących do wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki z przeglądu technicznego. I z dzisiejszego punktu widzenia nie ma znaczenia czy auto posiada stary czy nowy dowód. Brak miejsca na pieczątki nakłada jednak na kierującego dwa dodatkowe obowiązki. I zawsze warto o nich pamiętać!

Pamiętaj o zaświadczeniu z przeglądu. Jest ważne!

W przypadku braku miejsca na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, diagnosta wykonujący przegląd techniczny wprowadzi informację o inspekcji do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a następnie wyda kierującemu zaświadczenie o odbyciu przeglądu. I kluczowe jest właśnie to zaświadczenie. Ono wskazuje wynik przeglądu i termin jego obowiązywania. A zaświadczenie jest konieczne:

  • w czasie sprzedaży pojazdu – należy je przekazać kupującemu, w przeciwnym razie będzie miał problemy w czasie rejestracji pojazdu.
  • w czasie wyjazdu zagranicznego – zaświadczenie potwierdzi aktualność badania technicznego, bo zagraniczni policjanci nie mają dostępu do polskiej bazy CEPiK.

Przekroczysz limit z pola S.1 w dowodzie - stracisz prawo jazdy. Zdjęcie ilustracyjneMasz prawo jazdy kategorii B? Lepiej zerknij w pole F.2 w dowodzie rejestracyjnym swojego auta

Kiedy trzeba zamienić stary dowód rejestracyjny na nowy dowód rejestracyjny?

Tak naprawdę kierowca jest zobligowany do wymiany starego dowodu rejestracyjnego na nowy tylko w jednym przypadku. Mowa o sytuacji, w której kupił samochód używany, który był już zarejestrowany w Polsce. To element procesu rejestracji pojazdu po zakupie. Chociaż i w tym przypadku pojawia się furtka. Kupując auto zarejestrowane już w Polsce, wystarczy zgłosić w urzędzie zakup i zrobić to w terminie 30 dni od momentu dokonania transakcji. Już ten fakt chroni kupującego przed karą od starosty wynoszącą od 200 do 1000 zł.

Dowód możesz, ale nie musisz wymienić. A gdy chcesz...

Oczywiście brak obowiązku wymiany nie oznacza, że kierowca który postanowi zmienić stary dowód na nowy, nie zostanie obsłużony w wydziale komunikacji. Zostanie! W celu wymiany dowodu rejestracyjnego musi wypełnić wniosek i dołączyć do niego konieczne dokumenty. Mowa w tym punkcie o dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, zaświadczeniu o odbyciu przeglądu technicznego, polisie OC i dowodzie osobistym. Konieczne jest też wniesienie opłaty. Ta wynosi 73,50 zł z pozwoleniem czasowym lub 54,50 zł bez pozwolenia czasowego.

Pozwolenie czasowe nie jest w tym przypadku konieczne. Stary dowód rejestracyjny pomimo braku aktualnej pieczątki z przeglądu jest bowiem aktualny. Można z nim jeździć, a nawet wyjeżdżać za granicę kraju.
Ile się czeka na wydanie nowego dowodu rejestracyjnego? Termin oczekiwania na przesłanie dokumentu z Wytwórni Papierów Wartościowych na ogół nie przekracza dwóch tygodni.
Więcej o: