Mandat za brak prawa jazdy. Jeden z najwyższych w Polsce. Kiedy go dostaniemy?

Aby móc prowadzić auto, konieczne są uprawnienia. Te mają się bowiem stać gwarantem znajomości przepisów. I choć tak ukształtowana podstawa wydaje się wątpliwa, jedno jest pewne. Brak uprawnień oznacza co najmniej czterocyfrowy mandat.

O systemie karania kierowców szerzej opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.

Mandat za brak prawa jazdy może brzmieć dość myląca. Bo wcale nie dostanie go kierujący, który zostawił dokument w domu. Taka kara to obecnie fikcja. Dokładnie od 5 grudnia 2020 roku polski kierujący nie musi mieć przy sobie polskiego prawa jazdy. W czasie kontroli drogowej zostanie sprawdzony przez funkcjonariuszy w bazie CEK na podstawie dowodu osobistego.

Zobacz wideo Cena pośpiechu kierowcy BMW to mandat w wysokości 2500 zł

Kiedy można dostać mandat za brak prawa jazdy?

No dobrze, a więc czym tak właściwie jest sławetna i obwarowana wysoką karą jazda bez prawa jazdy? Chodzi o kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych prawem uprawnień. A taki scenariusz może dotyczyć tak naprawdę kilku sytuacji. Ich przykłady podajemy poniżej.

  1. Prowadzenie bez prawa jazdy to sytuacja, w której kierujący prowadzi samochód osobowy, ale prawa jazdy nigdy nie zdobył.
  2. Przykładem takiej sytuacji jest też prowadzenie np. auta o DMC przekraczającym 3,5 tony z prawem jazdy kategorii B.
  3. Bez prawa jazdy jedzie też motocyklista, który choć posiada uprawnienia kategorii A1, jedzie zbyt mocnym motocyklem.
  4. Prowadzenie bez uprawnień dotyczy też sytuacji, w której kierujący jedzie autem osobowym i ma kategorię B, ale nie spełnia wymogów kodu zapisanego w dokumencie – a więc nie ma np. okularów lub prowadzi samochód z manualną skrzynią biegów zamiast z automatyczną.
  5. Jazda bez prawa jazdy to scenariusz, w którym prowadzi osoba, która dokument posiadała, ale straciła go na mocy sądownego zakazu.
  6. Obecnie prowadzenie bez koniecznych uprawnień to też jazda rowerem po drodze publicznej w sytuacji, w której rowerzysta ma co najmniej 10 i nie więcej niż 18 lat, a do tego nie posiada karty rowerowej.

Ile wynosi mandat za brak prawa jazdy?

Prowadzenie bez uprawnień było niegdyś procederem nagminnym. Powód? Kara wynosiła tylko 500 zł. Na tym kończyły się konsekwencje. Dziś sankcja jest dużo bardziej surowa. A wszystko za sprawą nowego taryfikatora mandatów, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.

Kwestię mandatu za brak prawa jazdy reguluje art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń. A ten w przypadku prowadzenia bez uprawnień pojazdu mechanicznego na drodze publicznej przewiduje na początek nie mniej niż 1500 zł grzywny. Gdy mandat wypisze policjant, kara może sięgnąć 5 tys. zł lub 6 tys. zł przy zbiegu wykroczeń. Sąd może wlepić nawet 30 tys. zł. Na tym jednak nie koniec, bo art. 94 w/w ustawy przewiduje również obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W przypadku złapania kierowcy, który już ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, sprawa trafi do sądu i prokurator z pewnością będzie wnioskował również o karę więzienia. Warto o tym pamiętać!

Brak uprawnień a pojazd inny niż mechaniczny

Przepisy są nieco bardziej łagodne dla prowadzących pojazd inny niż mechaniczny na drodze publicznej. W sytuacji, w której policjanci złapią rowerzystę, który nie jest pełnoletni i nie zdobył karty rowerowej, dostanie on mandat. Ten będzie wynosił maksymalnie 1500 zł – tak stanowi art. 94 par. 1a ustawy Kodeks wykroczeń.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.