Uwaga kierowcy, dziś specjalna akcja policji. Można dostać nawet 1500 złotych mandatu

Policja przeprowadza dziś (7 czerwca 2022 r.) kolejną edycję specjalnej akcji pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Kierowcy mogą się spodziewać wzmożonych patroli w okolicach przejść dla pieszych. Funkcjonariusze będą wystawiać wysokie mandaty za wykroczenia.

To już kolejna edycja popularnej akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", organizowanej przez polską policję. Jej celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów.

Więcej informacji na temat akcji policji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlatego dziś można się spodziewać częstych patroli w newralgicznych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków. Kierowcy powinni być dzisiaj wyczuleni na takie miejsca, jak przejścia dla pieszych i ciągi rowerowe.

Zobacz wideo

Funkcjonariusze policji nie będą mieć litości dla kierowców wyprzedzających na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim. Na liście najsurowiej karanych występków znajduje się również omijanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby przepuścić pieszych.

Wykroczenia, które zwiększają ryzyko potrącenia pieszego będą zagrożone mandatem w wysokości 1500 złotych oraz wysoką liczbą punktów karnych. Warto pamiętać, że już od września tego typu wykroczenia będą wchodzić na listę, gdzie recydywa grozi dwukrotnie wyższym mandatem.

Oprócz tego funkcjonariusze zamierzają przyjrzeć się wykroczeniom wobec rowerzystów, do których dochodzi na skrzyżowaniach z ciągami rowerowymi. Policjanci zwrócą również uwagę na zachowanie pieszych, którzy bardzo często dopuszczają się przewinień, wchodząc na pasy bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd lub gapiąc się w telefon komórkowy, a także ignorując sygnalizację świetlną.

Policja nie ma wątpliwości, że regularne akcje tego typu są bardzo potrzebne. W ostatniej edycji, która odbyła się 12 maja 2022 roku, ujawniono ponad 1,3 tys. wykroczeń w ciągu zaledwie jednej doby, z czego ponad 900 dotyczyło nieprawidłowego zachowania kierowców.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.