Czy rowerzyści mogą wyprzedzać prawą stroną na skrzyżowaniu? Nikt o tym nie pamięta

Rowerzyści w wielu kwestiach są uprzywilejowaną grupą użytkowników dróg. Czy są także uprzywilejowani w przypadku wyprzedzania na skrzyżowaniu z prawej strony? Sprawdźmy to.

O przepisach prawa o ruchu drogowym opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.

Wyprzedzanie i skrzyżowanie nie idą w parze? Nie do końca. Kierujący może wyprzedzać na skrzyżowaniu przede wszystkim wtedy, gdy ruch na nim jest kierowany. Pojawienie się świateł wyraźnie określa pierwszeństwo. Ryzyko związane z tym manewrem staje się zatem minimalne.

Zobacz wideo 2500 zł i 15 punktów karnych dla pirata drogowego w Audi

Wyprzedzanie z prawej? Tak, gdy auto skręca w lewo

Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana wtedy, gdy mówimy o wyprzedzaniu na skrzyżowaniu, ale z prawej strony. Całe szczęście i o tym przypadku pomyślał ustawodawca. Został on opisany w art. 24 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis ten wyraźnie dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony na skrzyżowaniu w sytuacji, w której pojazd lub inny uczestnik ruchu drogowego sygnalizuje zamiar skrętu w lewo. W takim przypadku wyprzedzić można wyłącznie z prawej strony!

Skrzyżowanie, wyprzedzanie i rower

I gdy już sytuacja zaczęła się wydawać jasna, naszą piramidę legislacyjną trzeba rozbudować o jeszcze jeden element. Bo w tym materiale mówimy nie tylko o wyprzedzaniu na skrzyżowaniu z prawej strony, ale także o uprawnieniach w tym zakresie, które otrzymują rowerzyści. Czy ten pojazd zmienia w jakiś sposób sytuację? Jak najbardziej. Szczególnie w świetle art. 24 ust. 12 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten stwierdza wyraźnie że:

Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Kiedy rowerzysta może wyprzedzić z prawej na skrzyżowaniu?

W tym punkcie warto zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze uprawnienie dotyczy wszystkich pojazdów, tylko nie innych rowerów. Odnosi się zatem do wyprzedzania aut osobowych, ciężarówek czy motocykli. Po drugie przepis dotyczy generalnie wyprzedzania. Odnosi się zatem nie tylko do przypadku skrzyżowania, ale również drogi poza obrębem skrzyżowania. I tu drobne zastrzeżenie. Mówimy raczej o skrzyżowaniu o ruchu regulowanym światłami. Na skrzyżowaniu równorzędnym w każdym momencie na pasach mogą pojawić się piesi. Na nich obowiązuje zatem zakaz wyprzedzania.

Po trzecie kierujący rowerem wyprzedzając na skrzyżowaniu musi zachować szczególną ostrożność. Powinien przede wszystkim zwracać uwagę na manewry, które chcą wykonać jadące przed nim auta. Dotyczy to m.in. skrętu w prawo, który w przypadku wyprzedzania prawą stroną tworzy sytuację kolizyjną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.