Zapomnisz okularów, a masz w prawie jazdy wpis w rubryce 12? Mandat

Roztargnienie może być naprawdę kosztowne. Szczególnie w sytuacji, w której kierowca ma tajemniczy kod wpisany w rubryce 12. prawa jazdy i jednocześnie nie zabierze do auta okularów. Mandat to dopiero początek.

Porady związane z przepisami o ruchu drogowym publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Kiedyś w liceach panowała dość ciekawa moda. Otóż 18-latek, który zdał egzamin na prawo jazdy, musiał przynieść dokument do szkoły i pokazać go wszystkim kolegom z klasy. I tylko wyobraźcie sobie te zazdrosne spojrzenia kolegów, którzy jeszcze pełnoletniości nie osiągnęli. Oni nie mogli pojawić się w WORD-zie, zdać egzaminu i prowadzić samochodu.

Zobacz wideo Max Czornyj za kierownicą Jaguara opowiada, jak powstają jego książki

Prawo jazdy jest? Tak! Kto by się przejmował kodem...

Wstępniak prowadzi nas do jednego wniosku. Każdego interesuje prawo jazdy i rodzaj posiadanych przez kierowcę uprawnień. Kto by sobie zaprzątał głowę jakąś rubryką 12., która na domiar złego pojawia się na samym dole dokumentu i to jeszcze na odwrocie. Tyle że to poważny błąd. Bo właśnie w rubryce 12. pojawiają się tzw. kody ograniczeń. Kody, które warunkują to, pod jakimi warunkami kierujący ma możliwość prowadzenia pojazdów.

Kody w prawie jazdy mają przeróżny charakter. Kod 01.06 oznacza, że kierujący może prowadzić tylko w okularach lub szkłach kontaktowych, 05.01 wskazuje że może prowadzić tylko w godzinach dziennych, a 78 pozwala na kierowanie tylko autami posiadającymi przekładnię automatyczną.

Kod w prawie jazdy a okulary. Możliwości jest aż sześć

Z punktu widzenia tego materiału kluczowe są kody z kategorii 01 dotyczące wymaganej korekty wzroku. Ich lista wygląda następująco:

  • 01.01 - okulary.
  • 01.02 - soczewki kontaktowe.
  • 01.03 - szkła ochronne.
  • 01.04 - szkło matowe.
  • 01.05 - przepaska na oko.
  • 01.06 - okulary lub szkła kontaktowe.

Od niedzieli każdy, kto od 3 lat posiada prawo jazdy kat. B, może jeździć takim motocyklemMasz prawo jazdy kat. B i myślisz, że możesz jeździć motocyklem 125? To błąd

Kod w prawie jazdy dotyczący okularów musi być czterocyfrowy

Aby wyjaśnić ich fenomen, należy zrobić dwa obostrzenia. Po pierwsze aby kody miały pełną moc prawną, w prawie jazdy w rubryce 12. musi się pojawić oznaczenie czterocyfrowe. Jeżeli lekarz w czasie badania określi wadę kodem 01, policjanci nie będą mogli go egzekwować. Po drugie wpisanie kodu np. 01.01 oznacza, że kierowca może prowadzić tylko w okularach. Choć to stwierdzenie nie oddaje pełnego sensu prawnego. Bo raczej należałoby stwierdzić, że przy kodzie 01.01 kierujący ma tylko wtedy uprawnienia do kierowania, gdy posiada założone okulary korekcyjne.

Kod w prawie jazdy a brak okularów to mandat i sprawa w sądzie

Pojawienie się kodu w prawie jazdy oznacza, że w sytuacji w której kierujący nie dostosuje się do ograniczenia, a będzie prowadzić pojazd, prowadzi go bezprawnie. Będzie zatem potraktowany jak ktoś, kto wsiadł do samochodu bez prawa jazdy. To z kolei rodzi poważne konsekwencje. Przede wszystkim kierującemu grozi co najmniej 1,5 tys. zł mandatu. Maksymalna kwota to 5 tys. zł. Poza tym auto trafi na parking depozytowy, a ukarany także do... sądu.

Tak, sądu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych prawem uprawnień powoduje uruchomienie art. 94 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń. A w jego głos kierujący musi mieć również orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Więcej o: