Masz prawo jazdy kategorii B? Lepiej zerknij w pole F.2 w dowodzie rejestracyjnym swojego auta

Prawo jazdy i kluczyki do auta w kieszeni, a więc można jechać? Nie tak szybko. Prowadzący posiadający kat. B powinien przed zajęciem miejsca w aucie zajrzeć do rubryki F.2 w dowodzie rejestracyjnym. To tam ukrywa się niezwykle ważna dla niego wartość.

Na temat uprawnień do kierowania pojazdami piszemy również w serwisie Gazeta.pl.

Prawo jazdy kategorii B kojarzy się przede wszystkim z samochodami osobowymi. Pojęcie auta osobowego nie jest jednak przesadnie precyzyjne. Dlatego prawo postanowiło doprecyzować zakres uprawnień za pomocą... wagi pojazdu. W tym punkcie pojawia się pojęcie dopuszczalnej masy całkowitej, czyli wagi samego pojazdu, ale też i ładunku oraz pasażerów. Limit przy kategorii B został wyznaczony przez przepisy na 3,5 tony.

Limit DMC rośnie do 4,25 tony tylko w przypadku pojazdów zeroemisyjnych, czyli wodorowych i elektryków oraz też tylko w przypadku, w którym kierujący posiada uprawnienia dłużej niż 2 lata.
Zobacz wideo 1200 złotych mandatu za jazdę na „czołówkę" z policjantami

1 kg DMC za dużo i... prowadzisz bez uprawnień!

Pilnowanie wagi pojazdu w przypadku prawa jazdy kategorii B jest zatem niezwykle kluczowe. Powód? W sytuacji, w której auto przekroczy wartość 3500 kg już o jeden kilogram i dostrzegą to policjanci w czasie kontroli drogowej, kierujący będzie miał poważny problem. Zostanie bowiem uznany za osobę, która prowadzi pojazd bez uprawnień. Na mocy nowego taryfikatora mandatów grzywna w takim przypadku to minimum 1500 zł. Maksymalnie kara może wzrosnąć do 5 tys. zł gdy wypiszą ją policjanci w czasie kontroli drogowej i 30 tys. zł w przypadku grzywny nałożonej przez sąd.

I nie, kierujący nie trafi do sądu tylko po spotkaniu na drodze złośliwych funkcjonariuszy. Musi trafić za każdym razem. Powód? Przekroczenie DMC pojazdu przy kat. B i prowadzenie bez uprawnień, obecnie wiąże się z karą polegającą na zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. A ten musi orzec sąd.

Jak sprawdzić DMC pojazdu? Metody są dwie.

No dobrze, ale na koniec pozostaje jeszcze jedno pytanie. Skąd tak właściwie kierowca ma wiedzieć jakie DMC ma pojazd? To akurat bardzo proste. Odpowiedź w każdym przypadku przyniesie dowód rejestracyjny. Informacja o dopuszczalnej masie całkowitej została zapisana w polu F.2. A jeżeli kierujący przed zajęciem miejsca w aucie nie ma dostępu do dowodu (bo właściciel zostawił go w domu), informację o DMC można znaleźć również w raporcie wygenerowanym ze strony historiapojazdu.gov.pl.

DMC do 3,5 tony to dużo czy mało? Dziś coraz mniej...

Maksymalnie 3,5 tony to dużo? To niestety tylko pozory. Audi Q7 pierwszej generacji po liftingu napędzane silnikiem 4,2 TDI ma DMC na poziomie 3135 kg. Bardzo szybko próg 3,5 tony jest zatem w stanie przekroczyć np. amerykański pick-up czy kamper. Szczególnie ten drugi typ pojazdu jest kluczowy. Bo zbliżają się wakacje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.