Ceny używanych samochodów rosną mimo użytkowania. Jak to możliwe?

Już dawno nie było takiej sytuacji na rynku samochodów używanych. Wartość używanego i eksploatowanego samochodu w ciągu dwóch lat zamiast spadać, rośnie. Wiemy, z jakich powodów dochodzi do takiej sytuacji.

Rynek motoryzacyjny przeżywa trudne chwile. Dotyczy to zarówno nowych jak i używanych samochodów. W przypadku nowych samochodów są to problemy z łańcuchem dostaw i półprzewodnikami, które pogarszają dostępność nowych samochodów.

Więcej informacji na temat rynku aut używanych znajdziesz na stronie Gazeta.pl 

Dlatego wielu klientów szuka alternatywy na rynku używanym. W wyniku takiego obrotu spraw maleje liczba samochodów na rynku, a co za tym idzie – rosną ceny. Co więcej, na rynku europejskim czynnikiem stymulującym te procesy mogą być zaostrzające się normy emisyjne nakładane przez UE.

Eksperci z portalu autobaza.pl postanowili sprawdzić, jak na przestrzeni kilku lat zmieniła się wartość trzech samochodów używanych: dwóch egzemplarzy Golfa VII oraz Renault Scenic. Okazuje się, że Volkswagen Golf VII wyprodukowany w 2014 roku z przebiegiem ok. 200 tys. km zyskał przez ostatnie dwa lata na wartości. W 2020 roku taki samochód był wyceniany na 26 200 złotych, a w maju 2022 roku jego wartość wzrosła o 300 złotych – do 26 500 złotych. Ten przykład idealnie ilustruje sytuację, jak wzmożony popyt i obniżona podaż wpływają na ceny samochodów używanych.

Sytuacja na rynku automotive to ewenement, któremu warto się uważnie przyglądać. Obecnie, przy wysokiej inflacji, kupno samochodu używanego może być nawet inwestycją, co potwierdzają dane dotyczące konkretnych aut z naszych raportów. Oczywiście nie każdy pojazd drożeje – część nie zmienia swojej ceny lub traci na wartości, aczkolwiek te wahania są bardzo niskie w porównaniu z >>normalnym<< czasem

– powiedział Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Przykładem samochodu, który w ciągu dwóch lat nie stracił na wartości jest Renault Scenic II wyprodukowane w 2009 roku. Samochód z przebiegiem 123 tys. km. dwa lata temu był wyceniany na 10 tys. złotych, a jego wartość w bieżącym roku nie uległa zmianie.

Z kolei trzeci samochód badany przez ekspertów z autobaza.pl to również Volkswagen Golf VII wyprodukowany w 2014 roku z przebiegiem 130 tys. km. Szacowana cena samochodu w 2020 roku wynosiła 33 300 złotych, a obecna wartość to 30 500 złotych. Popularny hatchback w ciągu dwóch lat stracił zaledwie 8 proc. na wartości.

Zobacz wideo

Jak wynika z danych autobaza.pl, ceny samochodów używanych cały czas rosną. Porównując pierwszy kwartał 2022 roku z tym samym okresem w roku ubiegłym, liczba samochodów używanych w przedziale cenowym powyżej 100 tys. zł wzrosła o 30 proc. Natomiast w przedziale od 50 do 100 tys. zł. również wzrosła, ale o 16 proc.

Zauważalnie zmniejszyła się liczba samochodów w najpopularniejszych, najtańszych przedziałach cenowych - aż o 25 proc. w przedziale do 5-10 tys. złotych oraz o 14 proc. w przedziale od 10-25 tys. zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.