Wyznaczyli termin wielkiej wymiany bezterminowych praw jazdy. Wszyscy muszą to zrobić

Już niedługo rozpocznie się wielka wymiana praw jazdy. Nie dotyczy ona jednak wszystkich dokumentów, a wyłącznie tych wydanych bezterminowo. Zła informacja? Bezterminowość zniknie. Raz na zawsze. W tym wszystkim jest jednak i wiadomość dobra.

Więcej porad związanych z uprawnieniami do kierowania pojazdów znajdziesz również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Cieszysz się, że masz bezterminowe prawo jazdy? A więc powinieneś wiedzieć, że twoja radość nie potrwa już długo... Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy jest już zaplanowana. Ma konkretną datę. Po tym momencie każdy dokument będzie wydawany z określoną datą ważności. Tak, to bez wątpienia zła informacja. Ma ona jednak również i jaśniejszą stronę. Ale o tej za chwilę.

Zobacz wideo Kierowca dostawczaka zignorował sygnalizację i wjechał za szlaban. Stracił prawo jazdy

Wymiana bezterminowego prawa jazdy w latach 2028-2033

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy na terminowe została zaplanowana w latach 2028 - 2033. Każdy kierujący, który nie wyrobi się z otrzymaniem nowego dokumentu do tego momentu, będzie musiał powstrzymać się od prowadzenia pojazdu. Posiadane przez niego prawo jazdy straci bowiem ważność! To raz. Dwa nowe dokumenty będą wydawane ze z góry określonym okresem ważności. I ten ma wynosić maksymalnie 15 lat. Co 15 lat trzeba będzie zatem składać wniosek o wymianę prawa jazdy.

Prawo jazdy będzie terminowe. Uprawnienia pozostaną bezterminowe!

No dobrze, ale cóż może być dobrego w tej informacji? Warto pamiętać o tym, że terminowy będzie nowy dokument. Uprawnienia pozostaną bezterminowe. To oznacza, że podczas każdorazowej wymiany kierujący będzie musiał dostarczyć zdjęcie i zapłacić 100 zł (a dokładnie 100,50 zł z opłatą ewidencyjną) za nowy blankiet. Nie będzie musiał wykonywać np. badań lekarskich i potwierdzać tego faktu odpowiednim zaświadczeniem. Badania nadal pozostaną bezterminowe.

Prawo jazdy kategorii BPojazdy na prawo jazdy kat. B - lista. Kilka zaskoczeń i nowe uprawnienia

Wymiana bezterminowych praw jazdy. Po co ten cyrk?

Skoro kierowca wymieniający bezterminowe prawo jazdy na terminowe, nadal zachowuje bezterminowo uprawnienia do kierowania pojazdami, spokojnie można się pokusić o pytanie: po co zatem ten cyrk? Powód jest jeden i dotyczy aspektów identyfikacyjnych. Kierowcy, pamiętający jeszcze prawo jazdy w formie książeczki (które również było wydawane bezterminowo), z pewnością kojarzą jak duży dylemat generowało to czasami policjantom prowadzącym kontrole drogowe. Poniżej jeden z przykładów.

Funkcjonariusze zatrzymywali na drodze 60-latka, ale w jego dokumencie widniało zdjęcia 16-latka (bo w takim wieku zdobył uprawnienia do kierowania). Czasami podobieństwo było mało uderzające, co prawie uniemożliwiało identyfikację. Regularna wymiana dokument wraz z dostarczeniem aktualnego zdjęcia, ma zniwelować takie sytuacje.

Bezterminowe prawo jazdy, czyli dokument sprzed 19 stycznia 2013 r.

Problem z wymianą bezterminowego prawa jazdy mają wyłącznie ci kierujący, którzy zdali egzamin na prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 roku. To tego dnia zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do prowadzenia pojazdów zaczęło być wydawane na maksymalnie 15 lat. Co więcej kierujący, którzy uzyskali uprawnienia po tej dacie, podczas wymiany prawa jazdy z uwagi na minięcie okresu ważności, muszą nie tylko zapłacić za nowy dokument i dostarczyć zdjęcie. Są również zobligowani do przedłożenia nowego zaświadczenia lekarskiego. Badanie kosztuje teraz 200 zł.

Więcej o: