O przepisach i ich drogowym znaczeniu w praktyce więcej opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.
Dziś na warsztat bierzemy kolejny odwieczny problem kierowców i kandydatów na kierowców biorących udział w egzaminach na prawo jazdy. A więc ważniejsze są znaki pionowe czy poziome? I zanim udzielimy odpowiedzi na tak zadane pytanie, wyjaśnić należy przede wszystkim dwie podstawowe kwestie. O tym w kolejnym akapicie.
Aby wyjaśnić rolę, jaką pełnią znaki pionowe i poziome przy polskich drogach, należy zajrzeć do rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych. To w par. 2 ust. 6 wskazuje na rolę znaków poziomych. Przepis mówi wyraźnie że:
Znaki poziome odzwierciedlające znaki pionowe ostrzegawcze lub zakazu albo dodatkowe znaki szlaków rowerowych stanowią powtórzenie zastosowanych znaków pionowych, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
W skrócie, znaki poziome raczej nie występują w charakterze samodzielnym. Raczej, bo można też znaleźć kilka wyjątków. Dobrym przykładem są chociażby linie wyznaczające miejsca parkingowe czy koperta dla niepełnosprawnych (która wcale znakiem pionowym nie musi być oznaczana).
Drugą i niewiele mniej znaczącą kwestią jest hierarchiczność znaków pionowych i poziomych. Choć poziome mają stanowić jedynie powtórzenie pionowych i choć w większości przypadków nie występują samodzielnie, to jeszcze nie oznacza że z prawnego punktu widzenia są podporządkowane. Ich znaczenie jest dokładnie takie samo. Tym bardziej że w głos powyższej teorii powinny się uzupełniać, czyli przekazywać kierującym dokładnie takie same polecenia.
W skrócie żaden z aktów prawnych nie przyznaje większego znaczenia znakom pionowym czy poziomym. Mówienie o hierarchii jest zatem błędem. Teoria taka wynika jednak pewnie z innej rzeczy. A mianowicie problemu, który często można spotkać na polskich drogach. Mowa o sytuacji, w której polecenia wydawane przez znaki pionowe i poziome nie są skorelowane, a wręcz przeciwstawne. Takie błędy drogowców i zarządców dróg zdarzają się. Jak się jednak zachować w takiej sytuacji? No właśnie...
Teoretycy prawa o ruchu drogowym zalecają w takim przypadku, aby stosować się do znaków drogowych pionowych. I nie wynika to z ich nadrzędnej roli. Wynika to jedynie z faktu, że to one stanowią wyznacznik zasad ruchu drogowego. Wyznacznik, bo znaki poziome choć mają taką samą ważność, są niejako znakami uzupełniającymi czy powtarzającymi polecenia. Taka analiza wynika jednak raczej ze zdroworozsądkowego podejścia, a nie przepisów. Bo przepisy – że jeszcze raz to powtórzymy – nie precyzują stopnia ważności oznaczeń pionowych i poziomych w sposób bezpośredni.