Znak A-30 jest inny, niż wszystkie. Nikt nie wie, co za nim czeka

Znak A-30 to jeden ze znaków ostrzegawczych. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych nie ostrzega o konkretnym zagrożeniu. Może mieć kilka różnych znaczeń. Dlatego trzeba też patrzeć na tabliczkę pod nim.

Przepisy ruchu drogowego wyjaśniamy codziennie na stronie głównej gazety.pl

Znaki ostrzegawcze to znaki, których głównym zadaniem jest uprzedzanie kierowców o miejscach na drodze, gdzie powinni się spodziewać niebezpieczeństwa lub trudniejszych warunków. W Polsce mają kształt żółtego trójkąta z czerwoną obwódką i czarnym symbolem. Na pewno mijacie je każdego dnia. Chyba najczęściej kierowcy zwracają uwagę na A-7, a więc "ustąp pierwszeństwa przejazdu", A-6 "skrzyżowanie dróg" oraz rodzinę "A-6", a więc znaki pokazujące, jak przebiega pierwszeństwo na danym skrzyżowaniu.

Ostrzegają też przed niebezpiecznymi zakrętami, zwierzętami na drodze, pieszymi (np. w okolicy szkół ustawiony jest A-17 ostrzegający o dzieciach), ubytkami w drodze, robotami, przejazdem kolejowym czy nachyleniu drogi... Lista jest bardzo długa, a znak zawsze ma konkretne znaczenie. Poza jednym. Znakiem ostrzegawczym A-30.

Zobacz wideo Oszustwo na stłuczkę? Policjanci poszukują poszkodowanych, którzy brali udział w podobnych kolizjach jak na wideo

Znak A-30 - co oznacza?

Znak A-30 uczula kierowców na "inne niebezpieczeństwo". W jego opisie czytamy, że "ostrzega o niebezpieczeństwie innego rodzaju niż określone pozostałymi znakami ostrzegawczymi". To bardzo szerokie pojęcie, dlatego pod nim zwykle znajduje się specjalna tabliczka, która powinna dokładnie wyjaśnić, o co chodzi. Pod znakiem mogą być umieszczone:

  1. T-8 - miejsce, w którym ruch pojazdów został skierowany na tory tramwajowe,
  2. T-10 - przecięcie drogi z bocznicą kolejową lub torem o podobnym charakterze; w miejscu tak oznakowanym ruch na drodze jest wstrzymywany przez pracownika kolei podczas przejeżdżania (przetaczania) pociągu,
  3. T-11 - przeprawę promową,
  4. T-12 - podłużny uskok nawierzchni,
  5. T-13 - odcinek drogi, na którym występują deformacje nawierzchni w postaci kolein,
  6. T-14 - miejsce częstych wypadków o charakterze wskazanym na tabliczce,
  7. T-15 - miejsce częstych wypadków spowodowanych śliską nawierzchnią jezdni ze względu na opady deszczu,
  8. T-16 - miejsce wyjazdu pojazdów uprzywilejowanych wskazanych na tabliczce,
  9. T-17 - granicę państwa,
  10. T-18 - nieoczekiwaną zmianę kierunku ruchu o przebiegu wskazanym na tabliczce.

Tabliczki powinny objaśniać kierowcy, co dokładnie go czeka. Jeśli jej nie ma, to wielki wykrzyknik i tak powinien skłonić każdego do zwolnienia i baczniejszego przyglądanie się drodze. Znak A-30 zobowiązuje uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności.

Szczególna ostrożność. Nigdy o niej nie zapominajmy

Szczególna ostrożność - ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie

- taką definicję znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym. To termin, który do znudzenia wtłaczano każdemu podczas kursu na prawo jazdy. Bardzo często wspomina o nim także policja podczas komentowania wypadków lub udzielania porad dotyczących bezpiecznej jazdy. Oklepana formułka, której nikt nie bierze na poważnie. To błąd. Są sytuacje, w których należy zwolnić i bacznie przyglądać się drodze.

Więcej o: