Mogli ci wpisać kod w prawie jazdy. Jeśli to 01.06, to uważaj. Najwyższy mandat

Kod w prawie jazdy to cztery cyfry i kropka, które... zmieniają wszystko. Zmieniają wszystko, bo mogą sprawić, że kierowca posiadający ważne prawo jazdy, de facto nie będzie mógł prowadzić auta lub dostanie wysoki mandat i straci uprawnienia...

Więcej porad dotyczących polskiego stanu prawnego w kwestii uprawnień kierowców publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Bardzo ważnym elementem procesu uzyskiwania prawa jazdy jest wizyta u lekarza i uzyskanie zaświadczenia lekarskiego. Jeżeli medyk podczas badania ujawni u kandydata na kierowcę wadę wzroku, ma obowiązek wpisać na zaświadczeniu kod 01.06. Ten następnie musi zostać wpisany do prawa jazdy w rubryce 12. I z całą pewnością zwrócą na niego uwagę policjanci w czasie kontroli drogowej. Kod powinien stanowić jednak nie tylko informację dla funkcjonariuszy, ale przede wszystkim kierowcy...

Zobacz wideo Suwałki. Miał wyrok i narkotyki, ale nie prawo jazdy. Pościg jak z filmu i rozbity radiowóz

Masz kod 01.06, ale nie masz okularów? To nie możesz prowadzić!

Kod 01.06 wpisany do prawa jazdy oznacza mniej więcej tyle, że kierujący ma obowiązek założenia okularów lub soczewek kontaktowych w czasie prowadzenia pojazdu. To jest jakby warunek uzyskania przez niego uprawnień do kierowania. A słowo warunek sprawia, że gdy wymóg nie zostanie spełniony, kierujący de facto zasiada za kierownicą samochodu bez ważnych uprawnień. Będzie zatem traktowany przez policjantów jak osoba, która prowadzi pojazd... bez prawa jazdy!

W myśl polskich przepisów mamy uprawnienia do kierowania pojazdami tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stosujemy się do wpisanych kodów ograniczeń.

Mandat za jazdę bez okularów z kodem 01.06 jest wysoki!

Do końca zeszłego roku prowadzenie pojazdu bez uprawnień oznaczało 500 zł mandatu. 1 stycznia 2022 roku wraz z nowym taryfikatorem mandatów wysokość grzywny została jednak "zliftingowana". Teraz mandat wynosi 1500 zł. I kwota ta właściwie jest kwotą minimalną. Art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń wyraźnie mówi o "karze grzywny nie niższej niż 1500 złotych". Maksymalny mandat? Obecnie to nawet 5 tys. zł przy pojedynczym wykroczeniu i nawet 6 tys. zł przy zbiegu wykroczeń.

I choć sankcja za jazdę bez okularów lub soczewek przy kodzie 01.06 wpisanym do prawa jazdy już wydaje się wysoka, na tym nie kończą się problemy kierującego. Bo jest jeszcze art. 94 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń. A w jego głos kierujący, który prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, musi mieć również orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. A to oznacza skierowanie sprawy przez funkcjonariuszy do sądu.

Kod 01.06 ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać

Oczywiście można powiedzieć, że kara jest przesadzona, a znaczenie kodu 01.06 wpisanego do prawa jazdy nie jest tak duże. To jednak spory błąd. Bo dobry wzrok jest szczególnie ważny za kierownicą. To za jego sprawą kierowca ma możliwość dostrzeżenia ewentualnych zagrożeń i dzięki temu jest w stanie w porę zareagować na zmieniającą się sytuację drogową. Wzrok staje się również kluczowy w trudnych warunkach atmosferycznych, a więc np. w czasie burzy, mgły czy mżawki.

Gdzie znaleźć kod 01.06 w prawie jazdy? To proste.

Na koniec jeszcze jedna przydatna informacja. Powiedzmy jeszcze raz o tym, gdzie tak właściwie można znaleźć kod 01.06 w prawie jazdy. Wszelkie kody – bo nie tylko ten – są wpisywane w rubryce o numerze 12, która znajduje się na odwrocie dokumentu zaraz pod tabelką z datami ważności poszczególnych uprawnień. I po przeczytaniu tego materiału radzimy każdemu kierowcy sprawdzenie obecności kodów. Bo choć wyglądają niepozornie, mają potężne znaczenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.