Nie ma taryfy ulgowej dla e-paliw. Unia Europejska bez spalinowych samochodów do 2035 r.

Kanada i USA zdeklarowały się zaprzestania sprzedaży aut z tradycyjnymi silnikami do 2035 r. Teraz również taka deklaracja padła ze strony Unii Europejskiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Zakaz będzie dotyczył nie tylko samochodów zasilanych benzyną i ropą, ale także e-paliw. Do 2035 r. Parlament Europejski chce by emisja spalin spadła o 100 proc. netto. Jednak zanim to nastąpi musi jeszcze przejść przez głosowanie.

Zobacz wideo Wideowywiad z Tomkiem Kucharem, kierowcą rajdowym. Czy samochody elektryczne to przyszłość sportowej motoryzacji?

Wygląda na to, że nie będzie również żadnych wyjątków od zasad, takich jak neutralne dla klimatu e-paliwa. Porsche od kilku lat pracuje nad e-paliwami, ale propozycja ustawodawców nie pozwoliłaby wejść w życie tej technologii jako okres przejściowy. Mimo że jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Co ciekawe również Włochy odrzuciły e-paliwa. Początkowo chcieli, aby w zapisie znalazły się luki pozwalające małym firmom na pewne manewry, jednak ostatecznie ugięły się pod ciężarem, w szczególności Francji. Państwo z Sekwaną, chce również wykluczyć hybrydy.

Wielu producentów już zadeklarowało się, że w ich ofercie do 2035 r. będą tylko samochody elektryczne. Jednak, aby ta rewolucja w pełni się udała, to trzeba stworzyć jeszcze odpowiednią infrastrukturę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.