Porsche jak Ferrari? Decyzja o IPO nie została jeszcze podjęta

Porsche już niedługo może zadebiutować na giełdzie. Jednak, aby tak się stało musi być pozytywnie zaopiniowane IPO.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Wstępna/Pierwsza oferta Publiczna (IPO) to w przypadku firm nic innego jak wejście na giełdę, tak aby każdy mógł kupić udziały w firmie. Jednak, aby tak się stało, najpierw musi być złożona i pozytywnie zaopiniowana.

Zobacz wideo Porsche Taycan - samochód wyjątkowy, nowatorski i przełomowy? Sprawdzamy, czy tak jest naprawdę

Właśnie na takie coś czeka Porsche. W lutym Volkswagen AG potwierdził, że prowadzi zaawansowane rozmowy z Porsche Automobil Holding SE, aby upublicznić producenta samochodów sportowych. Jednak ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Są analitycy, którzy twierdzą, że wartość Porsche w momencie debiutu może wynosić nawet 100,7 mld dolarów. Jeśli rzeczywiście tak będzie, to Volkswagen odblokuje fundusze, które będzie mógł zainwestować w rozwój elektromobilności.

Wyścig równoległy Porsche 911Siedem generacji Porsche 911 Turbo w wyścigu - czy nowsze oznacza szybsze?

Według Herberta Diessa, dyrektora generalnego VW, ??termin debiutu Porsche w czwartym kwartale tego roku byłby idealny. Sam jednak wcześniej miał zastrzeżenia do tego pomysłu.

To nie pierwsze podejście do IPO. W 2018 r. już tego próbowano. Mówiono wtedy, że wypuszczenie Porsche na publiczne wody pozwoli rozwinąć się firmie, tak jak to miało miejsce z Ferrari.

Więcej o: