Warszawa przywraca po pół wieku ważne przejście dla pieszych. Od dzisiaj można z niego korzystać

Skrzyżowanie Alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej po ponad pięciu dekadach ponownie przyjmie pieszych i rowerzystów. Rafał Trzaskowski oddał dzisiaj do użytku cztery przejścia dla pieszych oraz trzy przejazdy rowerowe z sygnalizacją świetlną. Co na to kierowcy?

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, przechodząc przez centrum Warszawy piesi nie muszą schodzić do podziemi. Wokół ronda Dmowskiego uruchomiono cztery nowe przejścia dla pieszych. Korzystając z nich można łatwo wejść na wydłużone i poszerzone przystanki tramwajowe. Oprócz tego znajdują się tam trzy przejazdy rowerowe.

Więcej informacji na temat inwestycji drogowych znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Inwestycja związana z przebudową ronda w centrum trwa od lata ubiegłego roku. Projekt realizowany przez firmę Balzola kosztował ponad 11 mln, wykonawca przekroczył już termin oddania do użytku, który pierwotnie był zakładany w styczniu.

Do tej pory miejsce było dostępne wyłącznie przez przejścia podziemne. Dla osób starszych, opiekunów z małymi dziećmi w wózkach, czy wszystkich, którzy mieli trudność w poruszaniu się, przystanki tramwajowe były często po prostu niedostępne. Od dziś pokonanie Al. Jerozolimskich czy ul. Marszałkowskiej zajmie kilka chwil. To rewolucja w samym sercu stolicy

– powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas dzisiejszego otwarcia ronda w nowej odsłonie. Nowe naziemne przejścia przez ul. Marszałkowską powstały na wysokości ulic Widok i Nowogrodzkiej, a przez Aleje Jerozolimskie na wysokości ulic Parkingowej i Poznańskiej. Praca sygnalizacji świetlnej została skoordynowana z działaniem pozostałych świateł w sąsiedztwie.

Dzięki przebudowie piesi będą mieć łatwiejsze życie. Dojście do windy metra na Pasaż Wiecha zajmie ok. półtorej minuty zamiast pięciu i kilkudziesięciu schodów. Natomiast przesiadka z pociągu na tramwaj czy autobus będzie krótsza i znacznie wygodniejsza. Piesi nie będą musieli schodzić po niewygodnych schodach i kluczyć w podziemiach.

Zobacz wideo Vito Bambino: "Odwaga jest dla mnie najważniejsza". Jaguary są eleganckie jak jego muzyka

Włodarze Warszawy nie zapomnieli o przygotowaniu przejazdów rowerowych, dzięki czemu zniknął z mapy największy „teleport rowerowy". Rowerzyści mogą teraz bezpiecznie przejechać przez centrum miasta, mając zapewnioną ciągłość trasy rowerowej. Dobudowano bowiem fragment od wysokości ul. Widok do ul. Poznańskiej.

Przebudowa skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z ul. Nowogrodzką pozwala przemieszczać się rowerem w każdym kierunku. Dzięki temu ul Nowogrodzka może być teraz ciekawą alternatywą rowerową dla Alei Jerozolimskich. Podczas remontu wokół ronda zamontowano kilkadziesiąt stojaków rowerowych.

Kierowcy nie powinni ucierpieć na tych zmianach. Liczba pasów pozostała taka sama, ale zmieniło się ich wyprofilowanie. Przy okazji wymieniono asfalt na wlotach z ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Dzięki temu zniknęły koleiny i ubytki w jezdni. Nawierzchnia została tam wzmocniona siatką z włókna szklanego, którą ułożono pomiędzy warstwami nawierzchni. Miasto poinformowało, że ułożono tam ponad 8 tys. metrów kwadratowych nowej nawierzchni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.