Sukces Klary Sobieraj. W końcu wcisnęła komuś fotowoltaikę. I to na autostradzie A2

Planowana przebudowa najbardziej oblężonej trasy w Polsce sprawi, że będzie prawdziwym poligonem doświadczalnym. GDDKiA poinformowała, że autostrada A2 będzie wykorzystywać fotowoltaikę.

Autostrada A2 znana również jako Autostrada Wolności funkcjonuje już od dekady, a jej budowa była bezpośrednio związana z inwestycjami w ramach przygotowań do Euro 2012. Długość odcinka pomiędzy Warszawą a Łodzią wynosi 90 km, a intensywność ruchu sprawia, że jest to najbardziej obciążony odcinek drogi w Polsce. Można powiedzieć, że przejazd na tym odcinku przypomina trochę przeprawę przez poligon. Dlatego od kilku lat zarządca planuje poszerzenie trasy.

Więcej informacji na temat inwestycji drogowych w Polsce znajdziesz na stronie Gazeta.pl

W związku z inwestycją GDDKiA postanowiła przetestować innowacyjne rozwiązania na tym odcinku. W ostatnim czasie przeprowadzono konsultacje rynkowe, które pomogą przygotować przetarg i zrealizować inwestycję. Jednym z głównych tematów podczas spotkań były odnawialne źródła energii. W tym przypadku nie mogło się obyć bez popularnej ostatnimi czasy technologii fotowoltaicznej.

W rozmowie z serwisem wysokienapiecie.pl rzecznik GDDKiA zdradził, że podczas konsultacji dyskutowano na temat takich kwestii jak układy farm fotowoltaicznych, ich parametry i moc, lokalizacja, a także niezbędne pozwolenia.

Zobacz wideo Vito Bambino: "Odwaga jest dla mnie najważniejsza". Jaguary są eleganckie jak jego muzyka

Pierwsze wzmianki na temat wykorzystania fotowoltaiki pojawiły się w branżowych mediach rok temu. Wtedy zapowiedziano, że realizacja pilotażowej instalacji fotowoltaicznej może trafić do przetargu na budowę nowej drogi. Teraz wiadomo już więcej, skąd wzięło się tak poważne zainteresowanie OZE.

Instalacja fotowoltaiczna będzie wykorzystywana do zasilania oświetlenia dróg, węzłów czy skrzyżowań. Dla zarządcy trasy są to ogromne koszty, a w ocenie GDDKiA każdy pomysł zmniejszający wydatki jest godny uwagi. Tym bardziej w obliczu zauważalnych wzrostów cen energii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.