Spadki sprzedaży nowych samochodów. Nie tylko osobowych

Sprzedaż nowych pojazdów w Polsce w pierwszym kwartale tego roku nie była tak zła od wielu lat.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce w pierwszym kwartale wyniosła 102 tys. W porównaniu do zeszłego roku to spadek o 13,4 proc. Sprzedaż samochodów dostawczych, ciężarowych i przyczep również spadła.

Zobacz wideo Vito Bambino: "Odwaga jest dla mnie najważniejsza". Jaguary są eleganckie jak jego muzyka

Według raportu KMPG sprzedaż samochodów w Polsce jest najsłabsza od siedmiu lat. Firmy w pierwszym kwartale zarejestrowały 71 tys. nowych pojazdów, a klienci prywatni 31,2 tys. Jest to spadek odpowiednio o 15,9 proc. i 7,2 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

Co ciekawe w Polsce w pierwszym kwartale wyprodukowano również mniej samochodów – jedynie 90 tys.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy są w dalszym ciągu problemy z podzespołami, a wojna na Ukrainie nie pomaga w sprzedaży.

Sprzedaż aut w Europie w 2022 r. to spadek o 12 proc. Spójrzcie tylko na wykresySprzedaż aut w Europie w 2022 r. to spadek o 12 proc. Spójrzcie tylko na wykresy

Są jednak dwa segmenty, które odnotowały wzrost. Pierwszy z nich to sprzedaż samochodów z napędami alternatywnymi. Tam pojawił się wzrost o 13,5 proc.

Drugi segment, który może być zadowolony to motocykle. W pierwszych trzech miesiącach sprzedano o 40,2 proc. więcej tego typu pojazdów.

Jednak nie ma co się oszukiwać, na razie nie widać, aby cokolwiek miało się poprawić w motoryzacji.

Więcej o: