Bilet na autostrady A2 i A4 na stacji benzynowej. Tak unikniesz aplikacji i e-TOLL

Bramki zniknęły, ale opłaty zostały. Jak zapłacić za przejazd fragmentem A2 i A4? Kierowca musi mieć albo aplikację, albo bilet zakupiony na stacji benzynowej. Bo bez wniesienia opłaty dostanie 500 zł mandatu... pocztą!

Więcej na temat płatności za drogi i płatnych odcinków dróg w Polsce przeczytasz również w serwisie Gazeta.pl.

Kierowcy, którzy dawno nie podróżowali autostradą A2 na trasie Konin – Stryków lub A4 na odcinku Wrocław – Sośnica, mogą być nieco zdziwieni. Zniknęły z nich bramki, na których wnosiło się opłaty za przejazd. Tyle że to akurat nie stanowi dobrej informacji... Opłaty nie zniknęły, teraz są pobierane elektronicznie. Elektronicznie odbywają się też kontrole. A mandat za brak opłaty to równe 500 zł. Kierowca dostanie informacje o karze pocztą.

Zobacz wideo Vito Bambino: "Odwaga jest dla mnie najważniejsza". Jaguary są eleganckie jak jego muzyka

e-TOLL na autostradach, czyli opłaty elektroniczne i mandaty pocztą

Winowajcą zmiany systemu płatniczego jest system e-TOLL. I choć mówiliśmy o nim już setki razy, nadal trafiają się kierowcy, którzy przegapią granicę jego obowiązywania. Jak działa e-TOLL? To proste. Zamiast bramek pojawiają się kamery. One rejestrują wjechanie i wyjechanie pojazdu z płatnego odcinka. Identyfikacja odbywa się na podstawie numeru rejestracyjnego. Następnie numer jest porównywany z informacją w systemie w sprawie opłaty. Jeżeli kierowca nie zapłacił przez aplikację, dostanie informację pocztą o naliczeniu mandatu.

Kiedy kierowca ma możliwość uniknięcia opłaty karnej? Stanie się tak w przypadku, w którym zapomni o e-TOLL, ewentualnie aplikacja nie zadziała poprawnie. Do uniknięcia kary kierujący musi się jednak zorientować, że opłaty za przejazd autostradą nie wniósł i uregulować ją w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu. Co ważne, aby wyjątek obowiązywał, nie może zostać zatrzymany w czasie przejazdu przez patrol KAS i ukarany mandatem. W takim przypadku kara jest ważna i wymaga opłacenia.

Jak i gdzie kupić e-bilet autostradowy?

System e-TOLL działa w oparciu o aplikację. Ta na bazie danych pobranych z GPS-a namierza pojazd i wie kiedy ten wjedzie na płatny odcinek. Opłata jest pobierana z konta bankowego, ewentualnie konta przedpłaconego. Na tym jednak możliwości nie kończą się. Kierowca może bowiem też kupić bardziej fizyczny bilet. e-Bilet autostradowy można nabyć nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem, podając numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu.

e-Bilet autostradowy można kupić na trzy sposoby. Po pierwsze w formie papierowej stacjonarnych punktach obsługi, czyli po prostu na stacjach paliw (np. Orlenu). Po drugie w formie elektronicznej w aplikacji e-TOLL PL BILET lub aplikacjach partnerów systemu e-TOLL. Po trzecie w formie elektronicznej w sklepie na etoll.gov.pl.

Więcej o: