Za kilka tygodni będzie można tankować wodór. Na razie tylko w Krakowie

Orlen zapowiedział, że wkrótce otworzy pierwszą dostępną publicznie stację tankowania wodoru w Polsce. Podał w jakim mieście. Chodzi o byłą stolicę Polski. Aktualna musi poczekać nieco dłużej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Bezemisyjny transport jest przyszłością motoryzacji. Jednak to nie tylko samochody na baterie i stacje ładowania są gwarantem takiego podróżowania. Mają być nim również samochody z ogniwami paliwowymi na wodór, zwłaszcza jeśli chodzi o pokonywanie dużych dystansów. Przynajmniej tak twierdzą autorzy Polskiej Strategii Wodorowej z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zobacz wideo Toyota Mirai - wybieramy się w podróż do przyszłości samochodem elektrycznym zasilanym wodorem

Orlen uczestniczy w jej realizacji. Spółka Skarbu Państwa już dawno zapowiedziała, że chce stworzyć sieć stacji wodorowych. Teraz koncern paliwowy zawiadomił, że pierwsza tego typu stacja z orłem w logo powstanie nie w Warszawie, ale w Krakowie. Co ciekawe, nie będzie trzeba nią czekać wiele lat czy miesięcy. Ma zostać otwarta w przeciągu kilku tygodni.

Orlen planuje ekspansję wodorową nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i Słowacji.

Z nowej stacji tankowania wodoru będą mogli korzystać wszyscy, włącznie z prywatnymi użytkownikami samochodów osobowych, ale przede wszystkim ma być przeznaczona do obsługi pojazdów transportu miejskiego.

Według wcześniejszych zapowiedzi Orlen ma otworzyć ponad 100 stacji wodorowych do 2030 r. Ponad połowa z nich powstanie w Polsce, reszta u naszych południowych sąsiadów. Czas pokaże, jak to będzie wyglądać w praktyce, bo dotychczas realizacja tego elementu Polskiej Strategii Wodorowej szła opornie.

Oczywiście jedna jaskółka nie czyni wiosny. Do sprawnego podróżowania autem z ogniwem paliwowym jest niezbędna sieć stacji w największych miastach, które dzieli dystans mniejszy od zasięgu tego typu samochodu. Dopiero wtedy wodór jako źródło energii może mieć sens gdzie indziej, niż w miejskiej komunikacji zbiorowej.

W tej chwili auta osobowe z ogniwami wodorowymi oferuje tylko dwóch producentów na polskim rynku: Hyundai oraz Toyota. W obu przypadkach potencjalni klienci je leasingują, zamiast kupować od producenta.

Więcej o: