Niemiecki rząd wyciągnie wtyczkę z dopłatami. Klienci stracą nawet 4,5 tys. euro

Niemcy zamierzają obniżyć finansowe wsparcie do zakupu samochodów elektrycznych oraz całkowicie zakończyć dopłaty do hybryd typu plug-in. Klienci stracą na tym kilka tysięcy euro, a branża liczy się z mocnymi spadkami sprzedaży. Zmiany mają wejść jeszcze w tym roku.

Agencja Bloomberg poinformowała o najnowszych planach niemieckiego rządu, powołując się na informatorów z Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu. Resort rozważa zmniejszenie, a nawet całkowite zakończenie dopłat do zakupu pojazdów z alternatywnym źródłem napędu. Pomysł wyszedł ze strony koalicji rządzącej, więc realizacja tych postulatów jest bardzo prawdopodobna.

Więcej informacji na temat branży motoryzacyjnej znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Ministerstwo planuje jeszcze przed końcem tego roku zakończyć program dopłat dla samochodów z napędem hybrydowym typu plug-in. Natomiast dopłata do samochodów elektrycznych zostanie najpierw obniżona o jedną trzecią, a w kolejnych latach aż do połowy pierwotnej wartości.

Klienci planujący zakup hybrydy ładowanej z gniazdka całkowicie stracą bonus w postaci 4,5 tys. euro, a chętni na samochód elektryczny otrzymają 4 tys. euro dopłaty zamiast dotychczasowych 6 tys. euro.

Zobacz wideo

Plany niemieckiego rządu wypłynęły w niemieckich mediach w środę i natychmiast spotkały się z ostrą reakcją przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego VDA zakomunikowało, że plany rządu zagrożą rozwojowi elektromobilności, a także ignorują realia niemieckiego rynku. Przedstawiciele branży alarmują, że zapowiadane pomysły spowodują mocne spadki sprzedaży.

Oficjalne decyzje w powyższych kwestiach nie zostały jeszcze ogłoszone, ale to już kolejne takie doniesienia na przestrzeni ostatnich miesięcy. Wszystko wskazuje na to, że niemiecki rząd prędzej czy później zrezygnuje z dopłat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.