Nie zgadzasz się z policjantem? Wcale nie musisz przyjąć mandatu. Ale to przemyśl

Okres świąteczny to zawsze czas wzmożonych kontroli na drogach. Policja (i inne służby) będą w najbliższych dniach bacznie sprawdzać kierowców i dbać o bezpieczeństwo. Co w sytuacji, kiedy nie zgadzamy się z mandatem?

Ruszasz w trasę na święta? Sprawdź prognozę pogody i warunki na drodze na stronie głównej gazety.pl

Jeśli nie zgadzasz się z przyczyną lub wysokością mandatu, nie podpisuj go. Podpisanie jest jednoznaczne z przyznaniem się do winy i zaakceptowaniem kary. Nie można się już od niej odwoływać. Ale każdemu przysługuje prawo odmowy przyjęcia mandatu. Policjant ma obowiązek o tym poinformować. Jeśli z tego prawa skorzystasz, sprawa trafi do sądu. Warto więc poważnie się zastanowić, czy na pewno mamy rację. Sąd wyznacza kary wyższe nawet od nowych, dotkliwych mandatów.

Zobacz wideo Wysoki mandat i 25 punktów karnych dla 19-letniego pirata

Nie zgadzam się z mandatem - co robić?

Najważniejsze, żeby nie podpisywać mandatu i poinformować policjanta, że nie go nie przyjmujecie. Wtedy o naszej winie lub niewinności będzie decydował sędzia.

Pamiętaj, że sprawa będzie rozpatrywana przez sąd, w którego okręgu popełniono wykroczenie, a nie ten właściwy dla twojego adresu zameldowania. To ważne, bo czasem w sądzie trzeba stawiać się kilka razy. Sąd bada sprawę od podstaw - nie jest związany opinią policjantów. Weźmie pod uwagę twoje zeznania, zeznania drogówki, ewentualnych świadków i zbada wszystkie okoliczności.

Może nawet wystawić zupełnie inną grzywnę i ukarać inną niż policja liczbą punktów karnych. Jeśli jednak przegrasz sprawę w sądzie, poniesiesz koszty postępowania. A te mogą być wysokie, jeśli na przykład sąd uzna, że do poznania okoliczności wykroczenia potrzebuje badań ekspertów. Dlatego mandatu nie przyjmuj tylko wtedy, gdy masz uzasadnione wątpliwości. Możliwe, że przysporzysz sobie jeszcze większych kłopotów.

Chcę się odwołać od mandatu - co zrobić

Podpisując mandat, przyznajesz się do winy. Ale są wyjątki. Są sytuacje, w których możesz odwołać się od kary, nawet jeśli przyjąłeś mandat. Kiedy możesz złożyć wniosek o uchylenie mandatu?

  • Jeśli zostałeś ukarany za działanie, które nie jest wykroczeniem. Może tak się zdarzyć, jeśli w życie weszły na przykład nowe przepisy, a ty zostałeś ukarany w myśl nieaktualnego prawa.
  • Jeśli zostałeś ukarany za działanie, za które może ukarać tylko sąd, na przykład grozi za to areszt, a nie mandat.
  • Jeśli zostałeś ukarany za działanie w obronie koniecznej lub obronie dobra chronionego prawem, jeśli niebezpieczeństwa nie można było uniknąć. Na przykład parkujesz samochód w niedozwolonym miejscu, by ratować czyjeś życie.
  • Jeśli zostałeś ukarany za działanie, które zostało spowodowane twoją chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych.

Jak złożyć wniosek o uchylenie mandatu

  • Napisz wniosek o uchylenie mandatu drogowego. Nie ma uniwersalnego wzoru tego dokumentu. Musisz podać w nim swoje: imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, serię i numer mandatu (znajdziesz je w prawym górnym rogu), opis całego zdarzenia i okoliczności, które wyjaśnią, dlaczego twój mandat powinien zostać uchylony.
  • Złóż go do sądu rejonowego, który jest właściwy dla terenu, na którym wystawiono ci mandat. Możesz zanieść wniosek do biura podawczego sądu lub wysłać go pocztą listem poleconym na adres sądu.
  • Czekaj na odpowiedź z sądu (listowną), z której dowiesz się o dacie posiedzenia.
  • Idź na posiedzenie sądowe lub czekaj na decyzję sądu.

Na złożenie wniosku masz siedem dni od daty podpisania mandatu. A ile będziesz czekał na jego rozpatrzenie? Tego nigdy nie wiadomo, bo nie ma określonego terminu rozpatrzenia wniosku o uchylenie mandatu drogowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.