O żółtych W jest głośno, ale w Polsce mamy więcej znaków-zagadek. Np. B-12 albo B-37

Wyraz konsternacji u kierowców powodują nie tylko żółte znaki skierowane do wojska. W przepisach funkcjonuje szereg tablic, które pojawiają się przy drogach ekstremalnie rzadko. Tym samym stają się znakiem-zagadką.

Opisy znaków drogowych i zasad ruchu publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Kierowca, który posiada prawo jazdy, powinien znać wszystkie znaki drogowe. Tyle mówi teoria. Co z praktyką? W Polsce funkcjonuje w sumie 10 grup znaków. W każdej z nich znajduje się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu oznaczeń. A ilość taka może przytłaczać i sprawia, że kierujący nie zawsze znają dokładnie znaczenie "dziwnych" tablic stawianych przy drogach.

Zobacz wideo Niebezpieczne wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Niektóre znaki drogowe są jak zagadki? Oto lista znaków zakazu i ostrzegawczych

W poszukiwaniu nietypowych znaków drogowych, zajrzyjmy w pierwszej kolejności do katalogu znaków zakazu. Co tam można znaleźć? Spójrzcie tylko na:

  • znak B-11 – przedstawia rower z bagażnikiem z przodu. Oznaczenie wyraża zakaz wjazdu wózków rowerowych i rowerów wielośladowych.
  • znak B-12 – przedstawia człowieka prowadzącego wózek ręczny. Oznaczenie wyraża zakaz wjazdu wózków ręcznych.
  • znak B-29 – przedstawia on przekreśloną trąbkę. Oznaczenie wyraża zakaz używania sygnałów dźwiękowych.
  • znak B-14 – przedstawia "pływającą" cysternę. Oznaczenie wyraża zakaz wjazdu pojazdów z materiałami, które mogą skazić wodę.
  • znak B-19 – przedstawia dwa koła i masę np. 5 ton. Oznaczenie wyraża zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż właśnie 5 ton.
  • znak B-37 – przedstawia przekreśloną jedyną rzymską na niebieskim tle. Oznaczenie wyraża zakaz postoju w dni nieparzyste.

Przykładów dziwnych oznaczeń nie brakuje również wśród znaków ostrzegających. Tutaj szczególną uwagę zwraca:

  • znak A-19 – przedstawia chorągiewkę na wietrze. Oznaczenie ostrzega przed bocznym wiatrem.
  • znak A-25 – przedstawia zbocze góry. Oznaczenie ostrzega przed spadającymi odłamkami skalnymi.
  • znak A-27 – przedstawia samochód wpadający do wody. Oznaczenie ostrzega przed nadbrzeżem lub brzegiem rzeki.

Tabliczka dotycząca jednego typu rowerów...

Oczywiście na znakach zakazu i ostrzegawczych dziwne oznaczenia spotykane przy drodze nie kończą się. Bo są też np. tabliczki pomocnicze w postaci tabliczki T-22. Oznacza ona, że dany znak nie odnosi się do rowerów jednośladowych – uwaga, tylko JEDNOŚLADOWYCH! Wielośladowych w postaci chociażby rikszy już dotyczy. Kolejna dziwna tabliczka ma oznaczenie T-12 i przedstawia samochód stojący na przełamanej drodze. Co oznacza? Podłużny uskok...

Przykładem mało intuicyjnych oznaczeń bez wątpienia są też żółte tablice z serią dziwacznych numerów i rysunków. To nic innego jak znaki drogowe z serii W. I choć są usankcjonowane w przepisach, dotyczą tylko... kierujących pojazdami wojskowymi.

Nie znam dziwnych znaków drogowych. I co teraz?

Na koniec może odrobina wniosków. Może się zdarzyć, że kierowca nie będzie znał wszystkich znaków drogowych. Bo z wiedzą na temat wszystkich oznaczeń jest trochę jak z ćwiczeniami. Gdy któryś mięśni się nie używa, te po prostu zanikają. Całe szczęście w XXI wieku niepamięć jeszcze nie musi oznaczać, że nieznajomość rzadko używanych oznaczeń wpędzi kierowcę w kłopoty i sprawi, że zostanie ukarany za wykroczenie. Wystarczy że prowadzący zjedzie na pobocze, wyciągnie komórkę i w sieci sprawdzi znaczenie tablicy. Prosty sposób na zapominalstwo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.