Znak D-42 nie zawsze oznacza, że trzeba jechać 50 km/h. Upewnij się, czy był sam

Ograniczenie prędkości obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. I choć to może się wydawać oczywistą oczywistością, przypadek ten ma kilka wyjątków. A jeden z ważniejszych dotyczy znaku D-42 "Obszar zabudowany".

O prawie obowiązującym na polskich drogach szerzej opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.

Znak D-42 "Obszar zabudowany" jest jednym z częściej spotykanych oznaczeń przy polskich drogach. Jego znaczenie jest dość oczywiste. Oznacza wjazd w teren zabudowany, a to nakłada na kierującego kilka obowiązków. Powinien on np. umożliwić wyjazd z przystanku autobusowi, szczególnie uważać na pieszych, a do tego nie może wyprzedzić pojazdu uprzywilejowanego. Znak D-42 informuje jednak też o ograniczeniu prędkości. To za tą tablicą wynosi dokładnie 50 km/h i odnosi się do każdego typu pojazdu.

Zobacz wideo Wyprzedzała na skrzyżowaniu, bo czekał na nią pies. Do domu wróciła z wysokim mandatem

50 km/h w terenie zabudowanym? Czasami ograniczenie się zmienia

Kwestia ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym oczywiście jest nieco bardziej rozbudowana. I to z dwóch powodów. Pierwszym jest to, że na danych odcinkach ograniczenia mogą się zmieniać. W sytuacji, w której zarządca drogi uzna, że konieczny jest niższy lub wyższy limit niż 50 km/h, ustawi przy drodze znak B-33 "Ograniczenie prędkości" z odpowiednią wartością. To będzie obowiązywać do najbliższego skrzyżowania lub znaku odwołującego.

Teren zabudowany plus znak ograniczenia prędkości. Co to znaczy?

Drugą kwestią związaną z ograniczeniem prędkości w terenie zabudowanym jest przypadek, w którym znak B-33 pojawi się pod znakiem D-42. Kierowcy powinni pamiętać o tym, że wtedy ograniczenie prędkości nie obowiązuje do najbliższego skrzyżowania, a... na terenie całej miejscowości objętej terenem zabudowanym. Takie ograniczenie zostanie odwołane dopiero tablicą D-43 "Koniec obszaru zabudowanego".

Warto wiedzieć o tym, że podobna sytuacja dotyczy przypadku, w którym znak B-33 pojawi się pod tablicą wskazującą nazwę miejscowości.

Bardzo analogicznie do połączenia znaków D-42 i B-33 działa znak B-43 "Strefa ograniczonej prędkości". Za tą tablicą kierowca wjeżdża na obszar, na którym jednolicie obowiązuje wyznaczony znakiem limit prędkości. Nie ma znaczenia czy kierowca minie skrzyżowanie lub w którą stronę na nim skręci. Odwołanie tego ograniczenia może być realizowane wyłącznie za sprawą znaku B-44 "Koniec strefy ograniczonej prędkości".

Znak B-33 pod tablicą D-42 zwiększa ryzyko... mandatu!

Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym kierowca mija tablicę D-42 ze znakiem B-33 wskazującym na 40 km/h. Jeżeli np. minie najbliższe skrzyżowanie, uzna że ograniczenie już nie obowiązuje i przyspieszy do "przepisowych" 50 km/h, popełni wykroczenie i otrzyma mandat karny. Warto o tym pamiętać. A jako przestrogę przypomnimy tylko nową wysokość mandatów za prędkość – to wartości, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku wraz z nowym taryfikatorem mandatów.

  • Przekroczenie prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 0 pkt karnych
  • Przekroczenie prędkości o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 pkt karne
  • Przekroczenie prędkości o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 2 pkt karne
  • Przekroczenie prędkości o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 4 pkt karne
  • Przekroczenie prędkości o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 4 pkt karne
  • Przekroczenie prędkości o 31–40 km/h – mandat 800 zł i 6 pkt karnych
  • Przekroczenie prędkości o 41–50 km/h – mandat 1000 zł i 8 pkt karnych
  • Przekroczenie prędkości o 51–60 km/h – mandat 1500 zł i 10 pkt karnych
  • Przekroczenie prędkości o 61–70 km/h – mandat 2000 zł i 10 pkt karnych
  • Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł i 10 pkt karnych
Więcej o: